Dělové salvy, mistrovské kousky při vlajkové šou, svěcení malovaných terčů a nastoupené gardy ostrostřelců z několika českých měst, z Polska a Chorvatska. U toho všeho byli Chomutované, kteří v sobotu zamířili na náměstí 1. máje. Konaly se tam oslavy u příležitosti 450. výročí od první zmínky o chomutovských městských střelcích.
„Dostali jsme je darem,“ uvedl ceremoniář chomutovské ostrostřelecké společnosti Jiří Šlajsna. „Ostrostřelecké slavnosti se konají jednou ročně pokaždé v jiném ze šesti měst. Na nás měla přijít řada až za dva roky, ale jiný sbor se vzdal této pocty v náš prospěch,“ ocenil.
Nový Král králů
Slavnosti začaly v Chomutově, později se ale přesunuly ještě do Kadaně na střelnici. Ostrostřelci se utkali ve střelbě na terč. Hlavní disciplínou byla Královská rána. „Je to podle staré tradice,“ vysvětlil ceremoniář. „Střelec, který byl loni vyhlášen Králem králů musí přivézt darem malovaný terč a vystřelit do něj první ránu. Novým Králem králů se stává ten, kdo se trefí nejblíže jeho ráně,“ dodal. Tím se nakonec stal Emil Juriga z Privilegovaného měšťanského střeleckého sboru královského města Stříbra.
Ostrostřelecké oslavy nejsou pouhou hrou na historii (více v rozhovoru dole). Jejich členové, často muži a ženy z řad muzejníků nebo policie, je berou velmi vážně.
Oslavy provázejí další akce. Ve Františkánském klášteře v Kadani byla zahájena výstava 450 let chomutovských ostrostřelců, jejíž součástí jsou původní malované terče, součást tehdejší výzbroje, ale také královský řetěz složený převážně z mincí.
Minirozhovor s ceremoniářem Jiřím Šlajsnou
„Na ostrostřelce si nehrajeme, my jimi jsme“
Snažíme se městu vrátit jeho historickou paměť a zachovat tradice. Ostrostřelci kdysi reprezentovali město, podíleli se na kulturním životě a byli nezastupitelnou složkou v životě města. Stát v jejich řadách byla čest.
Myslíte si, že jste dost v povědomí lidí?
Lidé o ostrostřelcích vědí spíš z filmů s Vlastou Burianem. Když nás někde vidí, chválí jaké máme kostýmy. My jim ale vysvětlujeme, že nejde o kostýmy, ale skutečné uniformy. Nehrajeme si na ostrostřelce, my skutečně jsme novodobými ostrostřelci.
Střílíte replikami nebo originálními zbraněmi?
Většina ostrostřelců má repliky. Dost často se jedná o italské perkusní zbraně. Někteří ale vlastní originální pušky. Například já mám pušku systému Verndl z roku 1872. Je rakouské výroby a je to puška, jakou tradičně mívali chomutovští ostrostřelci.
Jak se dá takový poklad získat?
Od lidí, kteří ji mají v soukromé sbírce.
Jsou tyto pušky přesné ve srovnání s moderními zbraněmi?
S mou puškou se dá zacílit velmi přesně. Činný dostřel je padesát metrů, na tuto vzdálenost střílíme do terčů. Šlo by to i na sto metrů.
Vaše uniformy jsou replikami jakého období?
Částečně z roku 1913. V detailech se liší, například barva kalhot je jiná.