Kapitán mládežnické „U sedmnáctky" fotbalového klubu Bohemians Praha 1905. Řeč je o Šárce Veselé z Chomutova, která od června cepuje mladé fotbalové naděje legendární „Bohemky".

„Nesmíme při tréninku mluvit a nesmíme se ulejvat. Nejtěžší jsou tréninky v posilovně, kdy máme minimální pauzy a co nejvíc sérií," popisuje mladý sportovec, jak vypadá jedna část tréninku s kondiční trenérkou a fyzioterapeutkou Šárkou.

Ta další je rehabilitační. „Nevěřili jsme, že k něčemu bude, protože některé cviky vypadají fakt vtipně. Vidíme ale, že to zabírá, třeba daleko víc cítíme břicha," pochvaluje si mladý kapitán.

Teprve 25letá Chomutovanka dostala na starost na třicet šestnáctiletých a sedmnáctiletých fotbalistů, se kterými trénuje na hřišti, v posilovně a jako fyzioterapeutka je učí, jak správně provádět cviky, aby byly účinné a fotbalisté předešli zbytečným zraněním.

„Jsem v šoku z toho, jak jsou ti kluci zkrácení a také mají naučené špatné pohybové stereotypy," říká sympatická blondýnka. „Na druhou stranu vidím, jak se zlepšují a že k tomu přispívám. Strašně mě to baví," dodává. Fotbalový míč klubu Bohemians Praha.Zdroj: Bohemians Praha

Šárka Veselá je licencovaná trenérka, která donedávna vedla soukromé hodiny v Chomutově a v Droužkovicích, a také vystudovaná fyzioterapeutka.

Do Bohemky se dostala díky doporučení klientky, když se přestěhovala do Prahy a rozjela své hodiny i tam. Klub právě posiloval realizační tým, a tak se na Šárku přišel podívat fotbalový trenér mladých nadějí Ludovít Szekeres. A rychle se pro ni rozhodl.

„Hledali jsme totiž nejen profesionála, což Šárka je. Chtěli jsme také ženský element pro zjemnění," prozradil Szekeres co hrálo v její prospěch. „Hlídáme totiž nejen tréninkový, ale také výchovný proces, například úroveň vyjadřování fotbalistů. Vždyť je to vrcholový mládežnický sport," dodává trenér Szekeres.

Rozhovor s trenérkou Šárkou Veselou

„Jsem tady šťastná"

Většinu času tráví Šárka v Praze, kde pracuje jako fyzioterapeutka na ambulanci a vedle toho trénuje mladé nadané fotbalisty. Při poslední návštěvě Chomutova si ale našla čas na rozhovor.

Jak vypadá váš pracovní den?
Dost nabitě. Ráno v šest jdu na ambulanci, pak se seberu a jedu na tréninky.

Co tréninky obnáší?
Trénujeme na Jarově, kde máme k dispozici posilovnu, takže tam s nimi zkouším kruhový trénink na posilovacích strojích. Je tam ještě jedna místnost, kde máme čočky, thera bandy, TRX a další tréninkové pomůcky, které můžeme využít. Jedeme také často cviky na neurofyziologickém podkladě, což je pro kluky novinka.

Co si pod tím představit?
Jsou to takové neobvyklé cviky, ale ti, co chodí na rehabilitaci, je znají. Jeden vypadá jako tříměsíční poloha dítěte. Jak to kluci slyší, začnou se smát, protože ví, co přijde. Musí si lehnout na záda, kdy je hlava, trup a pánev v jedné ose a nohy jsou nadzvednuté nad podložku. Ramena jsou tažená od uší dolů, bedra přitisknutá. Cvik slouží jako aktivace hluboko uložených svalů trupu a bránice.

Jak to klukům jde?
Snaží se, ale je na čem pracovat.

Jste na ně přísná?
Myslím, že hodně.

Jak to berou, že je cepuje o pár let starší hezká blondýnka? Neodmlouvají?
Neodmlouvají, ale samozřejmě, že šestnáctiletí kluci jsou ještě tak trochu puberťáci a mají narážky na některé cviky. Se sedmnáctiletými se mi pracuje o trošku líp, protože jsou dospělejší a vědí kam by to chtěli dopracovat.

Jak se v klubu cítíte?
Jsem tady šťastná.