Právě se rozhoduje o tom, které z drobnějších investic dostanou v Chomutově přednost. Ve hře je 19 návrhů v rámci třetího ročníku participativního rozpočtu. Do finále se ale dostanou jen ty nejžádanější a v celkové sumě do pěti milionů korun. Hlasování probíhá na webu naschomutov.cz do 26. září.

Mezi návrhy je pumptracková dráha, která by mohla vyrůst za bývalými lázněmi, parkovací místa v Bezručově ulici a doplnění replik soch na pilíře divadla. Pro městský park by si navrhovatelé přáli interaktivní dětské prvky, školky v Jiráskově ulici a na Zahradní zase touží po mlhovištích. V návrzích je i pamětní deska, která by připomínala setkání tří císařů v domě na náměstí 1. máje. Jde o dnešní vinařství s květinářstvím, kde se v roce 1833 proti Napoleonovi radili rakouský císař František I., ruský car Alexandr I. a pruský král Bedřich Vilém III.

Zhruba polovina návrhů se ale věnuje také opravám hřišť, pískovišť a chodníků. „Dlouhodobě mám pocit, že se lidé nástroj naučili používat, aby upozornili na věci, které by se měly do rozpočtu dostávat automaticky,“ zmínil náměstek chomutovského primátora David Dinda (Nový sever). „Jde o obnovu veřejných míst, které město ve svém investičním zásobníku má. Tohle je ale cesta jak urychlit právě jejich lokalitu. Pro mě osobně je zajímavost, že pak dost často převažují věci typu oprav nad tvorbou něčeho nového,“ doplnil.

Nejlevnější z návrhů vychází na 60 tisíc korun a týká se zhotovení infotabulí o historii Podmokelské dráhy. Ta dříve vedla od mostku u Dehtochemy k výběhu sobů v zooparku.

Maximální částky 600 tisíc dosahuje sedm návrhů. Mezi nimi je i nové oplocení u hřiště školy na Kadaňské.

Kladné a záporné hlasy

Hlasování už bylo spuštěno. „Lidé mají k dispozici šest kladných a tři záporné hlasy, kterými mohou ovlivnit výsledné pořadí návrhů,“ připomněla koordinátorka projektu Tereza Rödlingová. Návrhy pak budou seřazené od nejvyššího po nejnižší počet hlasů a do finále projdou ty, které se vejdou do pěti milionů.

Chomutov vyhlašuje participativní rozpočet už třetím rokem, letos poprvé ale s tím, že bude mít na uskutečnění další rok. Zastupitelé to posvětili už loni, když se ukázalo, že jsou termíny od vyhlášení přes prezentaci návrhů, hlasování a konečnou realizaci šibeniční. Proto město upravilo pravidla tak, aby odrážela realitu.

Třetí ročník participativního rozpočtu roztáčí i Klášterec nad Ohří. „Do 30. září může veřejnost navrhovat projekty, které by chtěla, aby město v příštím roce realizovalo,“ přiblížila mluvčí Adéla Václavíková. „Opět jsou do 250 tisíc korun a město na ně vyčlenilo milion,“ dodala.

Zkušební verzi participativního rozpočtu letos rozjeli i v Jirkově. V prosinci má zastupitelstvo hlasovat o první ostré verzi.