Domácnosti na Chomutovsku jsou „zadlužené až po uši“. Není divu, je to tak snadné. V inzerátech se často objevují výzvy, týkající se půjček a obyvatelé je nacházejí ve schránkách. Na sloupech veřejného osvětlení i za stěrači vlají lístky s výzvami „Rychlé peníze“ nebo jednodušeji „Půjčky – volejte kdykoli od pondělí do neděle“.


Půjčte mi. Rychle!


Jedna taková ručně psaná výzva visí na sloupu vedle Okresního soudu a další hned nedaleko v Revoluční ulici.
„Potřebuji půjčit tak padesát tisíc, mám víc půjček a jinde už mi nevyhoví,“ volám zkusmo na jedno z čísel, abych zjistila, jak rychlý je to proces.

„Přineste papíry: občanku, potvrzení zaměstnavatele o výdělku a výpis z konta a spočítáme na kolik dosáhnete,“ zní ženský hlas na druhém konci. Zajímá se, jestli mám děti, jsem vdaná a mohu do půjčky zahrnout muže (což je výhodnější). Sdělení, že je nezaměstnaný ji mírně odrazuje.

„Potřebovala bych ty peníze rychle, kdy by to mohlo být?“ naléhám dále.

Odpověď zní, že do týdne, pokud jí na vedení mou žádost schválí. Zcela jistě není tento týden jediná.

Nová posila


Počet Chomutovanů, kteří se dotkli finančního dna není možné přesně spočítat. Figurují v registrech bankovních i nebankovních ústavů.
V Městském ústavu sociálních služeb, kde lidé v tísni vyhledávají sociální poradnu, ale zaznamenali zvýšenou návštěvnost. Na sociálních pracovníky se obracelo tolik zadlužených lidí, že byla od února zřízena nová pozice dluhový poradce.

„Měsíčně za mnou přijde třicet až čtyřicet lidí s horou papírů, se kterými si neví rady,“ uvádí dluhová poradkyně Jana Mrkvičková. „Polovina z nich se zajímá o možnosti osobního bankrotu. Podmínky, které by při tom měli splnit jsou však náročné a ne každý na ně dosáhne,“ podotýká.


Nezaměstnaní i vysokoškoláci


Zadluženost se podle jejích zkušeností nejvíc týká rodin, které postihla nezaměstnanost, popřípadě je žena na mateřské dovolené a muž nemá práci. Není to ale pravidlo.

„Jednám i s vysokoškoláky a lidmi s vysokými příjmy, kteří přecenili své možnosti. Vzali si úvěry a jejich příjmy a výdaje nejsou v souladu,“ uvádí dluhová poradkyně Mrkvičková.

Jakmile se řada lidí dostane do finanční tísně, má sklony řešit situaci bezhlavě. Uzavírá smlouvu bez ohledu na míru úroků a sankce.
Ukazují to například inzeráty na celostátním webu, které se věnují půjčkám bez potvrzení příjmu a nebankovním půjčkám na směnky.


Zoufalé snahy


Tam je možné setkat se s výzvami, jako například:
„Dobrý den! Sháním půjčku 80.000 Kč bez registrů a poplatků předem, nejlépe na směnku! Výši úroků samozřejmě respektuji! Možno i lichva!“

Stejně snadno jsou tam k nahlédnutí i inzeráty s nabídkou „Rychlých peněz“.

Podle Jany Mrkvičkové je takovýto přístup zcestný. „Člověk si chce půjčit osmdesát tisíc, ale může se stát, že nakonec zaplatí dvě stě tisíc. Je potřeba prověřit podmínky a nepodepisovat žádné směnky,“ upozorňuje.

Podle odborníků je kámen úrazu v tom, jak společnost tlačí na materiální dostatek a v dostupnosti půjček. Velkou roli hraje nezaměstnanost a vzdělanostní struktura.


První pomoc? Na webu


Město se snaží předejít problémům a tak nedávno uspořádalo seminář „Dluhy v našem životě a jak jim přecházet“.

Přestože neměl mnoho posluchačů, podle dluhové poradkyně se po jeho uspořádání ještě o něco zvedl zájem o poradenství tohoto typu. Zájemci se totiž mohou informovat i anonymně.

„Podobné semináře chceme uspořádat i na podzim,“ informovala ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Alena Tölgová. „Na rozdíl od předešlého ho plánujeme na odpoledne, aby se dostavila široká veřejnost,“ dodala.

Do týdne se navíc na webu organizace rozjede speciální kategorie dluhového poradenství. „Lidé se tam budou moci seznámit s terminologií: co je to lichva, úžernictví a tak dále. Navíc tam bude vložena kalkulačka, na které si podle instrukcí mohou spočítat svůj rozpočet nebo zda splňují podmínky pro osobní bankrot,“ informovala ředitelka. Součástí budou veškeré potřebné kontakty. Stránky mají být propojeny odkazy s webovými stránkami města Chomutova, aby měla osvěta co nejširší působnost.

Pár rad…

… Když už dlužíte
1. Začít komunikovat s věřitelem, domluvit si splátkový kalendář
2. V případě neúspěchu (když je opravdu potřeba si půjčit) oslovit bankovní ústavy. Nebankovní mají neúměrné úroky i poplatky
3. Konsolidovat své půjčky – tj. pro větší přehlednost je přelít v jednu