V Bezručově údolí přibude zábava pro malé a velké sportovce, v městském parku opět vyrostou květinové hodiny a dokončen bude chomutovský bike areál. Vedle těchto vylepšení ožijí ještě další projekty, které navrhli sami Chomutované a pro ty nejlepší nakonec hlasovali. Naplněno jich bude třináct. Je to díky participativnímu rozpočtu, v němž lidé rozhodovali, jak nejlépe využít pět milionů korun z rozpočtu města.

Ti, jejichž nápady zvítězili, se radují, jiní smutní nebo jsou rádi alespoň za to, že obstály jiné zajímavé projekty.

Za maximální podporu při hlasování jsou vděční například jezdci z chomutovského bike parku. "Ahoj, děkujeme všem za hlasy," vzkazují vesele na sociálních sítích. "Hlasování dopadlo skvěle, město nám pomůže s dokončením bikrosky," dodávají.

Šanci naopak neproměnili ti, kdo doufali v hřiště mladého sportu, známého jako discgolf. "Jsem smutnej, že nevyšel discgolf, ale happy za jiný projekty," podělil se o své dojmy Jan M. Adam z Chomutova.

Zajímavé projekty i běžné opravy

Mezi návrhy, které si Chomutované sami odhlasovali, zvítězily i ty provoznějšího charakteru. Například úprava sjezdu u zooparku, okolí fontány v parku, anebo oprava hřbitovní zdi. To se však nesetkává nutně s pochopením. "Takže vyhrály ve většině projekty, které by mělo udělat město samo od sebe a ne na ně vypisovat hlasování," kritizuje Miroslav Mai z Chomutova. "Vždyť oprava hřbitovní zdi má být automaticky, stejně jako přechody nebo útulek," vadí mu.

Chomutované měli poprvé možnost takto výrazně promluvit do podoby města. Původně zaslali více než šest desítek návrhů, z nichž nakonec obstálo 28 a v hlasování jich zvítězilo třináct. "Do hlasování se zapojilo přes dva tisíce občanů, z toho osmdesát procent jich je z Chomutova," shrnul výsledky chomutovský primátor Marek Hrabáč. Hlasující podporovali především úpravu a zkrášlení města a také volnočasové aktivity, cyklistiku a bezpečnost. "Pozitivní na výsledcích je, že bude realizována skoro polovina všech projektů, včetně těch s menším rozpočtem," doplnil náměstek primátora David Dinda.

S přípravou projektu město začne hned, ty náročnější ale budou naplněny až v příštím roce.

Vítězné projekty:Oprava psího útulku, Bezručovo údolí - zábavně na I. mlýn, Bezručovo údolí - lesní cestou na I. mlýn bezpečně, Upravení okolí fontány v parku, Spojka cyklostezky a cyklotrasy mezi Bandou a Kamencovým jezerem, Rozkvetlý městský park, Rekonstrukce obvodové zdi hřbitova v Beethovenově ulici, Obnova květinových hodin, Bike areál Chomutov - dokončovací práce, Přestupák a taky park, Venkovní posilovací stroje na Domovince, Zábradlí pro bezpečí dětí na lávce přes přivaděč v Děvínské ulici, Úprava sjezdu na cyklotrasu v Přemyslově ulici (u dolní brány Zooparku).