Chomutovanka Lenka Vágnerová se s ohlášením nouzového stavu vzdala nákupů v kamenných obchodech. Nechce přicházet do kontaktu s mnoha lidmi, rozčiloval ji ale i stav obchodů a „křečkování“ zásob. „V podstatě od prvního dne jsem rozjela domácí pečení chleba, rohlíků a vek. Teď mám trochu obavy, protože třetí den mám problém sehnat v obchodě droždí,“ vypráví Vágnerová. „Maso zdělávám ze zásob v mrazáku a ovoce a zeleninu nakupuji od farmářů přes internet a bedýnky,“ popisuje chod krizové domácnosti Chomutovanka. S kamarádkami nakupuje na platformě Scuk.cz, kde je možné sehnat výrobky od lokálních farmářů i exotické ovoce.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

A není jediná, kdo měl podobný nápad. „Současná situace kolem koronaviru se výrazně projevila také na objednávkách zákazníků. Došlo k více než dvojnásobnému navýšení objednávek potravin,“ potvrzuje Adéla Grünes, která provozuje platformu v Otvicích. Zákazníci začali objednávat více chlazené zboží, nejčastěji maso, uzeniny a mléčné výrobky. „Dále také došlo k nárůstu objemu ovoce a zeleniny v objednávkách. Toto navýšení se naštěstí negativně neprojevilo na zásobování a distribuci,“ ubezpečuje zákazníky Grünes. Samotní vydavatelé se museli přizpůsobit nouzovému stavu také a zajistit pravidla bezpečného výdeje tak, aby byla shodná s opatřeními v kamenných obchodech s potravinami.

Kromě zabezpečování žaludků jídlem si lidé zvykají i na nové pracovní podmínky. Podle veřejného průzkumu společnosti Sazka momentálně 35 procent českých zaměstnanců pracuje z nařízení zaměstnavatele z domova. Na první pohled pohodlí, zaměstnancům ale může dělat home office i problémy.

„Zatím je pro mě hrozně těžké ustanovit si režim. V kanceláři jsme už v osm v plné polní, doma ještě v jedenáct nemůžu zapnout hlavu,“ říká personalista Martin Chudoba. „Rozptyluje mě ten klid, necítím tlak, ale ani dozor. A bohužel také přítelkyně, protože jsme najednou spolu doma oba,“ žehrá Chudoba.

Plíživě na obyvatele Chomutovska začíná také doléhat tlumení výroby v podnicích. „Jsme doma na šedesáti procentech mzdy, minimálně na čtrnáct dní. Bez přípravy, přišlo to ze dne na den,“ popisuje zaměstnanec z chomutovské průmyslové zóny Pavel H. „Dopadl jsem ale ještě dobře, na víkend se rozdávalo ve firmě skoro padesát výpovědí pro nadbytečnost. Nevěřím, že byly poslední,“ dodává Chomutovan.

Výrobu začaly omezovat i podniky v průmyslové zóně Triangle. Z důvodu přerušení odbytu výrobků vlivem koronaviru ukončí dočasně provoz například žatecká společnost Koito Czech, která vyrábí světlomety do automobilů. Obnovit ji plánuje 5. dubna.

Koronavirus v Česku