Lidé v Chomutově vybrali, do čeho město zainvestuje v první řadě. Z původních 19 návrhů v rámci participativního rozpočtu jich do finále protlačili více než polovinu. Nejvíce hlasy podpořili vybudování přístřešku u Základní školy Kadaňská, opravy v psím útulku a také projekt interaktivního městského parku.

Přístřešek má poskytnout azyl pro dojíždějící školáky, kteří se nemají za deště kam schovat. „Na zastávce v Kadaňské ulici ve směru na Globus není žádný. Když školáci čekají na autobus, raději se schovávají do vchodů domů a prodejen, než aby jim pršelo za límec,“ nastínila jedna z maminek Jana Šimečková. „To se zase nelíbí majitelům, takže je to nevyhovující pro všechny,“ dodala. Střeše pro školáky Chomutované udělili více než sedm set hlasů.

Jen o pár hlasů méně získal návrh na rekonstrukci psího útulku v Beethovenově ulici. Díky tomu se vymění staré pletivo u venkovních kotců za nové z kari sítí a u 26 kotců se opraví a natřou venkovní mříže. Opravené budou také branky i pletivo výběhů a nový nátěr získá starý plot, kterým je obehnaný celý útulek.

Podle veterináře Marka Halounka, který útulek provozuje, by šly práce bez participativního rozpočtu o dost pomaleji. „Pomohl nám, vše se tím urychlilo. Psí útulek je jinak na okraji zájmu, protože ve městě jsou věci, které mají přednost,“ zmínil. Opravy v útulku ležely na srdci Chomutovanům i ve dvou předešlých ročnících. „V prvním se udělala rekonstrukce budovy a venkovních kotců, ve druhém pak vnitřky kotců. Hodně se to pohnulo,“ je spokojený Halounek.

Park ve kterém není nuda

Třetím nejpodporovanějším návrhem je interaktivní městský park. To znamená, že mezi hřištěm u Rozmarýnu a altánem vyrostou interaktivní dětské prvky, které mají lákat rodiny, aby tam trávily více času. Svou přítomností by mohly vytlačit vandaly.

Mezi vítězné návrhy patří také zkulturnění podchodů pod kruhovým objezdem na hlavní třídě, nový plot kolem hřiště školy na Kadaňské či parkovací místa v Bezručově ulici.

Malí svěřenci mateřinek Jiráskova a Zahradní získají osvěžující mlhoviště, v Písničce na Zahradní bude navíc dopravní hřiště a opravený bude chodník za Merkurem v Kostnické ulici. Přístřešek s lavičkami získá zastávka Chomutovka a na bývalém fotbalovém hřišti za lázněmi vyroste nová pumptracková dráha pro cyklisty, skateboardisty a in-line bruslaře. Poslouží ale i nejmenším jezdcům na odstrkovadlech a koloběžkách.

Mezi návrhy, které naopak zcela propadly, patří doplnění nábřeží Chomutovky o další sochy. Skončil s 53 negativními hlasy.

Hlasující měli k dispozici nejen šest hlasů pro projekty, které si podle nich zaslouží podporu, ale také tři „sabotážní“, s jejichž pomocí mohli jiné projekty upozaďovat.

Chomutov vyhlásil participativní rozpočet už potřetí, pokaždé v celkovém objemu 5 milionů korun. Tím se řadil mezi nejštědřejší města. Nově ale celý běh natáhl z jednoho roku na dva, aby kromě vyhlášení, samotného hlasování a papírování stihl v reálném termínu i samotné opravy a výstavbu.