Jsou o tom jistě přesvědčeni i svatebčané, kteří si právě na pátek naplánovali obřad na Červeném hrádku. Chtěli jsme se jich zeptat na podrobnosti, bohužel do novin mluvit nechtěli.

Jsou o tom přesvědčeny dvě organizátorky zajímavé akce s názvem „21.12.2012 …Svět nekončí". „Máme představu, že v různých městech a místech republiky i světa by každý, kdo se zapojí, natočil krátké video a pořídil pár fotek ze dne 21.12.2012, jak a kde ho bude prožívat," naznačuje jedna z nich, Alexandra Zdeňková z Jirkova (více v článku ZDE).

Jsme o tom přesvědčeni i my v redakci, ale fakt je, že z „konce světa" se stal společenský fenomén. Vznikají dokumenty, média téma ždímají, co to jde, na sociálních sítích kolují vtipy i rady.

„Konce světa" využili i gymnazisté, kterým na toto datum připadl termín maturitního plesu (více dole).

Názory Chomutovanů z našeho facebooku

Když jsme se na redakčním facebooku zeptali našich čtenářů, co budou v pátek dělat a jak by chtěli strávit poslední den svého života, většina pochopila, že to nemyslíme úplně vážně. Někteří nám ale vyčítali, že šíříme paniku či ať už s tím strašákem přestaneme. Jak byste chtěli strávit poslední den svého života? A jaký program máte na pátek 21. prosince? To byly dvě otázky, které jsme našim čtenářům položili na redakčním facebooku. Některé reakce jsme použili v titulní grafice, další přinášíme zde:

Martinka Zahradníková: Plán jako na každý normální den. Konec světa nebude.
Jana Mikšovská Hlavatá: Můj plán? Od 7.00 do 5,00 následujícího dne v práci, tak jsem zvědavá, kdy mi to „konec světa" přeruší :)
Luciee Berranová: Já mám ten den volno, takže ho celý strávím se svým mužem… A kdyby něco takového přišlo,alespoň budu se svojí láskou…
Nemyslím si, že nějaký konec vůbec nastane, ale určo by nevadilo a přišlo vhod, kdyby se to tady trochu vyčistilo od těch hamounskejch papalášů co znají jen materiální hodnoty a na tom, že lidi nemaj práci, chcípaj hlady jim vůbec nesejde… jj to by šlo.
Lucie Pařízková: Tak tohle vážně neřeším.....mám daleko důležitejší věci na starosti…:)
Rudolf Kozák: Já budu odpoledne (jako každý rok) připravovat „staročeský bramborový salát" pro cca 25 osob (aby se pěkně „zaležel") na naše „Spolkové vánoce" na Domovině, které se již tradičně uskuteční 23.12. v „kulturně-společenském zařízení restauračního typu" (Hospoda U Ferryho), no a pak…, se ještě uvidí… (pokud nebude úplná tma) :-))
Lenka Šimkova: Dejte už s tím pokoj strašidla. Krom toho kdyby mělo něco přijít,tak ani nestihneme mrknout.
Katka Mašinka Němcová: Dejte pokoj s tou trapárnou, jste jak malí Jardové!!!
František Lukeš: Vyzkouším, jaký to je vykrást banku a chytit se :-)))
Lucie Müllerová: Tak já určitě s přáteli, rodinou a se svým psem Sheilou, to je jasné :-) V pátek jedeme na Vánoční trhy do Drážďan s'
Danielem a jeho kamarádem a přítelkyní :-)
Jitka Škodová: V práci s velkým pracovním nasazením. Jak kdyby to byl poslední den v životě!

A starostové? „To je ale kravina," má jasno Kulhánek

Stejné dvě otázky jsme položili i starostům pěti měst na Chomutovsku. Jejich odpovědi?

Jan Mareš, primátor Chomutova
1. Na konec světa nevěřím, ale kdybych měl náhodou přemýšlet o svém posledním dnu, tak bych jej chtěl strávit určitě s rodinou, s nejbližšími, s přáteli.
2. Tento den mám nabitý pracovními povinnostmi a večer mne čeká příjemná povinnost. Na hokejovém utkání budu předávat šek plavkyni Simoně Baumrtové jako výraz poděkování za reprezentaci města.

Jiří Kulhánek (ODS)Jiří Kulhánek, starosta Kadaně (foto vpravo)
To je ale kravina, že. Přeji krásný den a klidné svátky a mnoho zdraví v roce 2013.

Kateřina Mazánková, starostka Klášterce nad Ohří
1. Po pravdě jsem o tomto datu neuvažovala jako konci světa. Ve víru každodenních povinností a radostí jsem tento den brala jako každý jiný. Ale kdyby přeci jen, tak bych odpočívala někde u moře se svými nejbližšími při sklence vínka a doufala, že je to jen žert.
2. Pátek 21.12.2012 je pro mne posledním pracovním dnem před vánočními svátky tzn. běžné pracovní povinnosti a poté hurá domů. A jako pro většinu maminek a manželek nastane ten předvánoční „mazec". A protože nám dárky nosí Ježíšek, jak říká naše mladší dcera Kristýnka, budu očekávat, co mi pod stromečkem zanechá.

Jitka Gavdunová, Vejprty
1.Určitě ne na modlitbách v kostele, ale se šampáněm v ruce a se svými nejbližšími a s rodinou.
2. Na programu mám hezký večer. Máme vánoční večírek s technickými službami se šampáněm, takže jsem připravena na všechno, na dobrý i špatný konec :-)

Radek Štejnar, Jirkov
Na mailem zaslané otázky neodpověděl a nezvedal telefon.

Gymnazisti: Budeme mít konec s parádou

Zajímavý způsob čekání na „konec světa" zvolili absolventi, letošní maturanti, chomutovského gymnázia. Na mystikou opředené datum mají naplánovaný maturitní ples. „Když už to má přijít, ať je to alespoň s velkou parádou," shoduje se třída.

Svůj nápad dotáhli do úplného konce, celý maturák se ponese v duchu světového konce. Kdo by ale očekával večer plný depresí, chybil by. Studenti berou celou věc s nadhledem sobě vlastním. „Budeme na to krásně oblečení, spousta jídla a pití, co více si můžeme přát," usmívá se Jakub, jeden z účastníků.

Obecně panuje ve třídě pohodová nálada. Mírné napětí je sice znát, nelze ale odhadnout, zda kvůli plesu nebo avizovanému zániku. Převládající pohled a mladých na blížící se katastrofu a případnou obavu z ní trefně vystihuje Kuba: „Hm, nic. To nám zase kecali."

Jak vidět, mladí mužové a ženy z této třídy si z předpovědí vůbec nic nedělají. A kdyby přece, mají o svém posledním dnu jasno. Jeden by četl, druhý hodně jedl, další by ho trávil se svojí rodinou.