Pětadvacetimilionový daňový únik má zřejmě na svědomí 57letý muž z Chomutovska. Daň neodváděl z prodeje tisíců mobilních telefonů.

Od začátku roku 2002 do prosince 2009 měl muž v Německu nakupoval mobily a v Čechách je prodával. Celkem se mělo jednat o zboží za více než 142,5 milionu korun, ze kterého ale podnikavý obchodník jaksi „pozapomněl“ odvést DPH dohromady za více než 25 milionů korun. Policie daňový únik odhalila a muže posadila do vazby.

Chomutovský obchodník mobily prodával většinou stálým odběratelům. Pro dovoz telefonů využíval svých sedm společností, z toho dvě na Slovensku. Jednateli společností byli jeho tzv. bílí koně. „Tyto společnosti pachatel na základě plné moci zastupoval při nákupu mobilních telefonů,“ uvedla kriminalistka Helena Pšeničkové z krajského ředitelství policie v Ústí.

Může se zdát, že suma, kterou ušetřil podnikatel na DPH, je velká. Podle krajského ředitele policie Jiřího Vorálka není 25 milionů korun v oblasti hospodářské kriminality částka až tak vysoká. Přesto podle kriminalistů je případ zajímavý tím, že ukazuje, jak se dá nelegálně zbohatnout i na prodeji tak prozaických věcí jako jsou mobilní telefony.

Kriminalisté v tomto případě museli rozplést velmi členité odběratelsko – dodavatelské vztahy. Identifikovat rozsáhlou síť dodavatelů, které měl muž z Chomutova v Německu a zjistit, kam směřovaly mobilní telefony, kdo byl konečným příjemcem zásilek a kolik za ně zaplatil.

Šlo doslova o skládačku, protože policisté nashromáždili velké množství faktur a dodacích listů, na základě kterých zjistili, že podezřelý muž zakoupil mobily za více než 142,5 milionu korun.

Obchodník se snažil krýt si záda tím, že část mobilních telefonů „na oko“ vyvážel z České republiky do zahraničí. „Uváděl to v daňových přiznáních,“ doplnila Pšeničková.

Stejně detektivní bylo pátrání po odběratelích. Ti totiž využívali k prodeji anonymních možností internetového prodeje.