Martinu Zyklovou z Chomutova, stejně jako tisíce dalších lidí, zradila letadla, která přestala létat kvůli prachu z islandské sopky. „Každý den jezdíme z hotelu na letiště a vracíme se s nepořízenou,“ líčí Martina z hlavního města Baku.

V Praze měla být už v sobotu, kvůli sopce ale spoj zrušili. Teď jí nezbývá než čekat. „Nejhorší je ta nejistota. Dneska (úterý) jsme si už mysleli, že odletíme, ale nic,“ vypravuje.

Další letenky mají zamluvené na čtvrtek, ale ani tam není jisté, že se opravdu odletí. „Podle informací, které máme, sopka chrlí dál a na Evropu se žene další mrak prachu. Takže do čtvrtka to může být všechno jinak,“ popisuje neradostné vyhlídky Martina.

Do Ázerbájdžánu odletěla s českou reprezentací.

Na mistrovství Evropy v zápasu přiletěla s Českou reprezentací. V Baku zůstala trčet s celou výpravou.


Bez víz je to horší


Z hlavního města musí letět do Moskvy a odtud do Prahy. Letadla na Moskvu létají normálně, ale odtud do Česka už ne. A protože zápasníci nemají víza do Ruska, nemohou odletět ani do Moskvy, pokud hned nepřestoupí na jiný další spoj. „Když není vízum, nesmí se ven z letiště a to moskevské je přeplněné,“ dodává.

Nelíbí se jí ani, že letadla létají s prázdnými sedadly. „Perlička je, že v letadle jsou ještě volná místa, ale jsou v business třídě. Aerolinky přesto, jaká je situace, raději vyšlou nezaplněné letadlo. Přestože mají pasažéry, kteří již čekají několik dní. Za business třídu chtějí příplatek, který činí nějakých šest set padesát eur. Na to ale náš svaz zápasu nemá,“ stěžuje si na chování aerolinek Martina.

Cestu má část výpravy jako služební. Ale třeba šéf svazu má normální zaměstnání, takže si musí nedobrovolně vybírat dovolenou. Podobně je na tom i jeden z trenérů.

Islandská sopka, která začala chrlit popel, zcela převrátila leteckou dopravu v Evropě. Letadla nemohou z bezpečnostních důvodů do vzduchu, na letištích a hotelích tak zůstávají tisíce lidí.