Je v Chomutově bezpečno? Koukněte se do statistik nebo se zeptejte lidí. Vyjde vám stejná odpověď  - není!

Poslední velká vlna zděšení nad tím, čeho všeho se máme v našem městě bát, se vzedmula před necelým měsícem. Tehdy jsme zveřejnili případ, kdy dva malí romští kluci zmlátili na hřišti na Písečné jedenáctiletého školáka. A to tak, že ho musela odvézt záchranka.

Realita a kampaňVe stejný den, kdy média zveřejnila případ chlapce napadeného na hřišti, se ve městě objevily předvolební bannery strany Nový Sever zmiňující právě toto téma. „Na dětském hřišti musí vládnout správce, ne hlava gangu," zní nápis, u kterého je také ilustrační fotografie kluka „sígra" s bojovným gestem. A spoustu lidí hned napadlo je to jen náhoda?! Také na webu Chomutovského deníku se od některých čtenářů podobné náznaky objevily. „Měl jsem i vážně míněný telefonát, že jsme v rámci kampaně zinscenovali napadení malého chlapce na sídlištním hřišti," potvrzuje David Dinda, jakým směrem se ubírali myšlenky některých lidí. A lídr strany je pak musel ujišťovat, že šlo opravdu pouze o shodu okolností. „Vysvětloval jsem, že bychom se k ničemu podobnému nikdy nesnížili. Bohužel jsme se jen trefili do tématu, který je v současné době víc než aktuální," dodal Dinda.

Raději utéct jinam

98%Drtivá většina z cca čtrnácti set hlasujících uvedla v anketě na webu Chomutovského deníku, že chomutovská sídliště nejsou bezpečná.

Právě na sídlištích se situace horší čím dál víc. „Jsem ráda, že už tam nebydlím," poznamenala k tomu Andrea Procházková na facebooku. A podobně to má více lidí. Nakonec i autor článku se svou rodinou „utekl" právě z Písečné do klidnější lokality.

Se svou špatnou zkušeností se Chomutovskému deníku svěřila také Lucie Tenková. „Bydlela jsem 25 let na Zahradní, nad školou a školkou. Po celém sídlišti neustálý křik jak ve dne, tak i v noci, šarvátky, vysypané odpadky z okna. Kolikrát se i stalo, že někdo vykonal potřebu rovnou v našem vchodě," líčí neklidný život na sídlišti. Sama se raději přestěhovala do středu města. „Řekla jsem si, že v tomto své budoucí děti vychovávat nechci. Necítila jsem se tam vůbec bezpečně. Ani ve dne, ani večer. Nyní byt pronajímáme známým a ihned po přistěhování jim dokonce ukradli pračku a oblečení, které bylo pověšeno v mezipatře paneláku."

Za špatnou lokalitu byla dříve považovaná jen spodní část Kamenné, jenže teď je podobná situace na Písečné a v poslední době si stěžují také lidé z Březenecké.

Čtrnáctí nejhorší

Pocity lidí vycházejí většinou z jejich zkušeností, dají se snadno zpochybnit. Statistiky těžko. A co říkají ty?

Za rok 2013 policisté na Chomutovsku šetřili 4964 případů. Z měst Ústeckého kraje byla situace horší jen na Mostecku (5374 případů). Za letošních prvních osm měsíců jich má chomutovský územní odbor registrováno přes tři tisíce. Je to asi o čtyři stovky méně než za stejné období loňského roku, ale stále je to společně s Ústeckem nejvíc v kraji. A ve srovnání s osmdesáti městy v celé republice je Chomutov čtrnáctý na žebříčku s největším počtem trestných činů.

A to stále zmiňujeme pouze trestné činy. Spoustu přestupků, jako je rušení nočního klidu či menší rvačky, řeší přestupkové komise v jednotlivých městech.

Ze statistikZ policejní zprávy pro Ústecký kraj za rok 2013:
Největší podíl nápadu trestné činnosti krajského ředitelství náležel územnímu odboru Most 18 % a územnímu odboru Chomutov 16,6 %.
Statisticky významný je nárůst skutků nezletilců v Chomutově (+8; +50 %).
Nejvyšší nárůst řešených přestupků byl evidován v Chomutově (+584; +17,4 %). Přesto je to třetí nejnižší počet v kraji.

Co na to politici?

Chomutováci se prostě necítí příliš bezpečně a podle statistik k tomu ani nemají důvod. Co na to politici? Když se autor článku před několika měsíci ptal na možné posílení městské policie, vedení města se zdráhalo. Bezpečí lidí prý musí zaručit především stát a státní policie.

Také proto se místní starostové v poslední době snažili tlačit na ministra vnitra, aby policejní sbor v okrese posílil. A vyplatilo se přijít má dvacet nových policistů.

Jenže i město má své možnosti, jak s kriminalitou bojovat. Městská policie je jednou z nich. Co chtějí dělat pro větší bezpečí Chomutováků muži a žena, kteří kandidují na křeslo primátora? Jejich odpovědi si můžete přečíst v grafice dole (klikněte na ni).

Jak by kandidáti ve volbách řešili větší bezpečnost pro obyvatele Chomutova?