Vyplývá to z ankety, kterou si dělá městská policie. Ke včerejšku v ní hlasovalo bezmála třináct set lidí.
A čísla jsou zatím jasná – většina hlasujících chce, aby se strážníci „věnovali veřejnému pořádku, i na úkor dopravních činností“. Jen minimum hlasujících si přeje opak (viz infografika).

A pokud takto hlasování dopadne i na konci, městská policie se tak bude chovat. „Zařídíme se podle toho,“ řekl Deníku zástupce ředitele městské policie Petr Zálešák.

Dodává, že už nyní strážníci častěji řeší pořádek „na ulici“, než aby se věnovali především špatně zaparkovaným autům. A lidé jim v hlasování zatím potvrzují, že by v tom měli pokračovat.

Kdo zná situaci na chomutovských sídlištích, ví, že snad na každém parkovišti stojí každý den auta v zákazu stání, na chodníku, prostě všude, kde se dá, i když je to v rozporu s předpisy. Kdyby se městská policie věnovala důsledně všem případům, nedělali by strážníci prakticky nic jiného.
Právě názor lidí by jim i městu, které policii platí a řídí, měl více uvolnit ruce. „Na dopravní činnost bychom nerezignovali, ale řešili bychom ji spíše preventivně než represivně. Samozřejmě ne v křiklavých případech, když stojící auto něco blokuje nebo dokonce ohrožuje,“ popisuje Zálešák.
Ze slov zástupce ředitele je patrné, že on by sám takový trend uvítal. „Městská policie byla zřízena především proto, aby dohlížela na veřejný pořádek,“ konstatuje.

Nejspíš by se to zamlouvalo i řadovým strážníků. Chomutováci určitě reagují lépe na to, když strážníci chytí vandala, než když jim vypisují pokutový bloček za špatné parkování