Do čeho investovat? Co v Chomutově vylepšit? Rozhodovat o tom budou částečně i sami Chomutované, kteří mohou navrhovat, kam půjde pět milionů korun z rozpočtu města. V Chomutově jde o novinku.

„Dáváme lidem možnost změnit naše město tam, kde to podle nich bude nejdůležitější," pobízí náměstek primátora David Dinda.

Společně tvoříme ChomutovVšechny informace o projektu s názvem Společně tvoříme Chomutov jsou na webové stránce www.naschomutov.cz, kde je také možné podávat jednotlivé projekty online a stáhnout si tam potřebný formulář. Návrh je pak potřeba zaslat e-mailem nebo přinést osobně na podatelnu.

Nápady a návrhy, s nimiž budou lidé přicházet, musí být uskutečnitelné, odpovídat mají územnímu plánu a také dalším předpisům. „S tím jim poradí úředníci, jednotlivé návrhy se budou projednávat na veřejných setkáních," podotkl mluvčí Chomutova Jan Rödling. „Ruské kolo na náměstí nebo robotickou lochnesku na Bandě pravděpodobně z rozpočtu města postavit možné nebude, ale jiné projekty určitě ano," dodal. Podmínkou je, aby se vešly do šesti set tisíc korun.

Hlasovat bude veřejnost

Návrhy je možné podávat počínaje dneškem, středou 15. února, do konce března. Až projdou kolečkem úředního posouzení a bude jisté, že jsou proveditelné, přijde na řadu hlasování veřejnosti, z něhož vzejdou vítězné projekty. Největší šanci tak mají nápady s potenciálem získat si širokou podporu veřejnosti.

Hlasování bude probíhat v červnu, a to tak, že každý účastník dostane unikátní kód a k tomu několik kladných a záporných hlasů, které přidělí návrhům.

Čtěte také: Chomutov bude hospodařit s miliardovým rozpočtem

Rozpočet, o němž smí rozhodovat sami lidé, se jmenuje participativní, jinak řečeno také účastnický, a je procesem přímé, dobrovolné a univerzální demokracie. V řadě měst už s ním pracují, například v sousedním Mostě.