Výjezd hasičské i policejní jednotky a hodiny nejistoty. Droužkovice na Chomutovsku čekalo ve středu 22. února perné ráno. Krátce po sedmé hodině byla na místním poli nalezena mrtvá labuť. A vzhledem ke stále přetrvávajícím obavám z výskytu ptačí chřipky, se k uhynulému kusu sjelo několik hasičských i policejních aut. Pravděpodobně zbytečně, podle zdroje z městského úřadu se labuti stal osudným střet s automobilem.

„V případě, že by se nakonec potvrdila nákaza uhynulé labutě, nevyhlašovalo by se nové ohnisko a nepřijímala by se žádná mimořádná opatření. K těm se přistupuje pouze v případě, že jde o chov," vysvětluje případný další postup Petr Mayer ze Státní veterinární správy.

Připomeňte si: Ptačí chřipka udeřila! V Bílencích museli zlikvidovat drůbež

Podle hasičů i hygieniků je ptačí chřipka stále strašákem a lidé, často zbytečně, berou situaci do svých rukou. „V poslední době vyjíždíme neustále k nějakým uhynulým ptákům. Lidé jsou trošku ovlivněni televizí a dramatickými reportážemi a bohužel nás volají i k uhynulým vrabcům, kteří zemřeli přirozenou cestou nebo je poranil dravec," popisuje mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

Hlášení přicházejí denně

V souvislosti s nákazovou situací a přítomností ptačí chřipky na území republiky dostávají prakticky denně podobná hlášení i Krajské veterinární správy, případně jsou v odůvodněných případech zasílány rovnou i uhynulé kusy k vyšetření. „Pro představu, od začátku roku do minulého týdne bylo v laboratořích vyšetřeno již celkem 830 vzorků. Vzhledem k tomu, že nákaza byla následně potvrzena u padesáti volně žijících ptáků a ve třiceti případech v chovech drůbeže, je patrné, že ve většině případů podezření je zjištěno, že příčinou úhynu ptáků nebyla tato nákaza," uzavírá Petr Mayer.

Ptačí chřipka zasáhla Chomutovsko na konci ledna. V obci Bílence veterináři zlikvidovali čtyři stovky pátků. K plošnému vybíjení chovů se ale veterináři uchýlit nemuseli a další ohnisko nákazy už nebylo zaznamenáno.

Psali jsme: Další případ ptačí chřipky: nemocné jsou labutě v Kadani