O pár tisíc navíc ročně zaplatí noví nájemníci Chomutovské bytové. Zdražení se ale dotkne i těch se staršími smlouvami, pokud má dům, který obývají, zateplenou fasádu, vyměněná okna či opravenou střechu.

„V domech, které jsme nechali zateplit a investovali tam nemalé prostředky, abychom zlepšili bydlení, budeme sjednocovat a případně mírně navyšovat nájemné,“ prohlásil primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO). Ten je současně také předsedou představenstva společnosti, která městské byty vlastní a spravuje. Podle jeho slov šlo letos do obnovy kolem 50 milionů korun. „Vesměs se jednalo o zateplování fasád domů, výměny oken, opravy střech a rozvodů, které jsou mnohdy třicet a více let staré a byly v havarijním stavu. Někdy jde o výtah,“ vyjmenoval.

K novým smlouvám bude vázaná cena 61 korun za metr čtvereční, dosud průměr dělal 55 korun. Nájemci, s nimiž město nemá uzavřenou inflační doložku, jež umožňuje pravidelné zvyšování nájmu, budou namísto dosavadních 46 korun od června platit 55 korun.

Navýšení město zdůvodňuje mírou investic, současně také poukazuje na to, že obyvatelé sice na jedné straně vydají více za nájem, na druhé ale ušetří za teplo. „V rámci jednoho bytu tak zaplatí o sedm až osm stovek za rok více, což není žádné drama,“ podotkl primátor.

Podle vedení města je cena i tak nízká. „Státem uznaná cena sociálního bydlení je 61,1 koruny za metr čtvereční, v tom případě jsou všechny byty, které město pronajímá, z hlediska ceny sociální,“ glosoval náměstek primátora David Dinda (Nový sever).

1350 městských bytů

Společnost Chomutovská bytová má pod sebou přes 1350 bytů a podle primátora dosud prošla obnovou zhruba polovina fondu. „Než ale dojdeme na konec, budeme stát opět na začátku. Je to neustálá údržba a neustálý koloběh,“ podotkl primátor.

Opravené volné byty bývají nabízené formou veřejné nabídky, byty nezpůsobilé k bydlení, které si zájemci mohou opravit svépomocí a náklady pak umořit v nájmu, jsou poskytované formou veřejného výběrového řízení. Z webových stránek společnosti ale vyplývá, že v současnosti není žádný byt volný. Podle primátora se uvolňují především tehdy, když některý z nájemníků dluží a následně se řeší jeho vystěhování.

Pod Chomutovskou bytovou spadají i byty zvláštního určení, tedy bezbariérové a v Domě s pečovatelskou službou Merkur, tam ale nájemné zůstává na úrovni 33,69 koruny za metr čtvereční. Dále se jedná o byty na půl cesty s cenou 35 korun a také sociální byty poskytované na základě lokální koncepce sociálního bydlení. Jejich obyvatelé platí 50 korun za metr čtvereční. Sociálních bytů má Chomutov zatím 26, z toho 14 letos vykoupil ze soukromého vlastnictví za pomoci dotace. Postupně se chce dopracovat k nejméně padesáti takovým bytům.