Poukázky na kroužky v Chomutově končí. Radní se po roce rozhodli zrušit dotační titul, který přispíval rodičům na dětské koníčky. Podle nich nesplnil svou funkci a nové děti ke sportu nepřivedl. Zastupitelstvo návrh na zrušení odhlasovalo, v novém školním roce už tak rodiče s takzvaným Kroužkovným počítat nemohou.

Doposud přispívalo město rodičům na zápisné do kroužků částkou pět set korun každé pololetí. Podle radních ale zájem o slevu mezi rodiči jen klesal. „Ve druhém pololetí poukázky vybralo dokonce už o dvě stovky rodičů méně,“ vypočítává náměstek primátora David Dinda (Nový Sever). „Další děti to do kroužků nepřivedlo, jen se zlevnil provoz pro rodiče,“ dodal Dinda.

Radnice v Chomutově.
Chomutované rozhodli. Miliony potečou do zábavy i květinových hodin

S tím souhlasí i ředitel chomutovského Domečku a zároveň zastupitel Milan März (Nový Sever). „Bohužel se ukázalo, že kdo nechtěl chodit předtím, nebude ani teď. My jsme některé rodiče, třeba i sociálně slabší, museli vysloveně přemlouvat, ať si poukázku vyběhají a uplatní,“ popisuje Märc.

Mezi rodiči, které Deník oslovil, vyvolalo ale rozhodnutí zastupitelstva rozčarování. „V mém okolí neznám nikoho, kdo by nebyl za tu možnost rád. S jedním dítětem si příspěvek možná necháte utéct, ale s více dětmi jste rádi za každou korunu,“ říká Lenka Protivová, maminka dvou školáků.

S městem nesouhlasí ani David Jarolímek. „Pro rodiče je to jedna z mála opravdu hmatatelných podpor. Je to symbolická částka, ale já jsem rád, když občas vidím, kam moje daně jdou,“ dodává Chomutovan.

Podél šachty povede nová cyklostezka. Cyklisté díky ní nebudou muset vyjíždět na nebezpečnou "třináctku".
Nad šachtou se rozvlní asfaltový had

Z vyčleněných peněz zůstalo nevybráno víc než pět milionů korun. Ty se město rozhodlo rozdělit mezi základní a umělecké školy, sportovní kluby a volnočasová centra. Jak je ale ředitelé konkrétně využijí, zatím není jasné. „ Pro nás je to zatím velmi čerstvé, nebyl čas to před prázdninami řešit. Ale rozhodně to ulehčí účetnictví, protože to bylo šílené,“ říká ekonomka základní školy Na Příkopech. „Každou poukázku jsme museli účtovat zvlášť a zpětně dokazovat její vyčerpání do posledního haléře,“ dodává ekonomka.

Jasno zatím nemá ani ředitel chomutovského Domečku Milan März. „Umím si představit jednorázové venkovní akce, které nalákají nováčky, což bylo i cílem celého mechanismu. Nebo můžeme zavést mimořádnou slevu pro úplně nové žáky, nebo třeba podpoříme nějak víc ty, kteří dosahují republikových ocenění,“ dodal März.

Kroužkovné v ChomutověZavedení poukázek prosadilo před rokem sesazené vedení města v čele se zastupiteli z hnutí PRO Chomutov. Už od počátku ale systém narážel na odpor. Otevřeně se proti němu stavěly sportovní kluby i školy, které si stěžovaly na složitou byrokracii a rozhodly se poukázky nepřijímat. Časem proto město zavedlo pro organizace další příspěvky na administrativu.

Opozice města v čele s hnutím Pro Chomutov rozhodnutí radnice kritizuje: „Poukázky vybrala zhruba čtvrtina dětí. Za rok je to podle mě velký úspěch. S jejich zrušením přijdou rodiče o jedinou možnost, jak si přímo sáhnout na dotace,“ myslí si Marian Bystroň.

Ilustrační foto
Družinářka vybrala od rodičů peníze na zájezd. Pak se po ní slehla zem