"Máme za sebou další vytoužený a dlouho plánovaný transport. Přivítali jsme u nás pižmoně ze švédského centra Myskoxcentrum i Härjedalen, které tato nádherná zvířata chová. Pětiletý samec jménem Ask, kterého pro naši zoo doporučil i koordinátor chovu, přečkal cestu bez problémů. Věříme, že Ikkuma i Freya mu budou nejen dobrými společnicemi, ale třeba i partnerkami pro případný odchov mláďat," uvedl zoopark.

Při příležitosti nového obyvatele zoo si můžeme pižmoně také trochu představit. Je to býložravec, typicky žijící v arktické tundře. Žijí ve stádech, váží až 400 kilogramů. Samice rodí jedno mládě.

"Nehostinnému klimatu se přizpůsobili nejen hustou, až metr dlouhou srstí, ale také krátkými končetinami a zavalitým tělem. Pro živočichy z chladných oblastí je totiž lepší mít co nejmenší poměr povrchu těla k objemu, aby neztráceli potřebné tělesné teplo," uvádí k pižmoňům lexikon zvířat chomutovského zooparku.

Zákaz vjezdu. Ilustrační foto.
Tříměsíční uzavírka v centru Chomutova. Řidiče čekají při dlouhém omezení potíže

"Pižmoni tvoří ve volné přírodě stáda, která jsou v létě menší, ale v zimě mohou čítat několik desítek jedinců. Má to hned několik výhod. Více jedinců vytvoří více tepla, což je praktické hlavně v zimě. Pižmoni jsou také známí pro svou typickou obrannou strategii proti velkým šelmám. Pokud se cítí ohroženi, utvoří kompaktní kruh, nejslabší jedinci a mláďata jsou schovaní uvnitř kruhu," píše se dále v lexikonu.

Mohlo by vás zajímat: Přijímačky z češtiny: Proč se v Chomutově daří nejlépe žákům z Duhovky?

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová