„Máme z narození charzy ohromnou radost a rádi se o ni s návštěvníky podělíme. Teď ale prosíme, aby omezení respektovali a drželi palce, ať malá charza roste a sílí, jak je potřeba,“ žádá ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Mládě se narodilo počátkem dubna. Je to první mládě charzí matky, pro úspěšný odchov je nyní potřebný co největší klid. Pro chovatele je narození velkým úspěchem a svátkem, vždyť poslední charza v Chomutově přišla na svět v roce 2012, tehdy ale bohužel po čtyřech měsících mládě uhynulo. Poslední úspěšný odchov je dokonce z roku 2010. Na místě je tak velká opatrnost, dočasně je omezený přístup k expozici. U výběhu jsou cedule „Dočasně uzavřeno. Potřebujeme klid." Viset tam mají ještě několik týdnů.

Ilustrační foto
Ještě šest měsíců. Omezení na třináctce v Klášterci potrvají až do podzimu

Uzavřen je hlavní přístup do expozice včetně vyhlídky, pár z druhého výběhu je přesunut do zázemí. „Chceme, aby se především matka cítila v bezpečí a byla v klidu,“ vysvětluje ředitelka zoo.

„I naši chovatelé tráví u výběhu minimum času. Dá se to počítat na minuty,“ potvrzuje zoolog Miroslav Brtnický.

Charza žlutohrdlá je šelmou z řádu lasicovitých. Dorůstá délky 40 až 60 centimetrů a váží 1,2 až 4,5 kilogramů. Je to všežravec, blízký příbuzný naší kuny. V našem regionu ji ale nenajdeme, žije v subtropických i tropických pralesech jihovýchodní a východní Asie, ve smíšených lesích v Himálajích a východního Ruska.

Mohlo by vás zajímat: Jirkov chce přestavět autobusové nádraží i křižovatku. Hledá architekta

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová