Expozice umístěná nad hlavní branou zooparku sloužila řadu dlouhých let. Nyní začala její rekonstrukce a modeznizace. Orly a supy budou mít větší prostor, přibude tekoucí voda a skály.

„Zásadní změnou bude, že ptákům rozšíříme životní prostor. Místo osmi malých vzniknou dvě velké a dvě menší expozice,“ uvedla ředitelka zoo Věra Fryčová.

Voliéry mají být zaměřené na dravce z jihu Evropy. „Rádi bychom tu vytvořili expozici, která by se dala pojmenovat jako Pyreneje,“ představil plány ornitolog zooparku Petr Hora.

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na vrchu Mědník.
Kaple na Mědníku je po osmdesáti letech vybavená. Postarali se o to místní lidé

V expozicích vystaví stěny z přírodního kamene, které budu připomínat skály, dvojicí největších voliér bude protékat potůček.

Voliéry čekají také změny v obsazení. Jistě se tam vrátí orlosup bradatý, kterého se daří úspěšně odchovávat, a sup bělohlavý, které doplní sokol stěhovavý či raroh velký. Zoopark také zvažuje pořízení nových druhů do renovované expozice.

Naopak orel kamčatský, výr velký či puštíci se budou stěhovat, do budoucna budou k vidění v jiných expozicích.

Sraz veteránů Spořická šedesátka 2023
OBRAZEM: Sraz veteránů Spořická šedesátka přilákal automobily i motorky

„Práce máme naplánované do konce listopadu, takže věříme, že začátkem zimy nastěhujeme dravce zpátky do nových voliér a návštěvníkům obnovený prostor představíme jako další atraktivní novinku našeho zooparku,“ doplňuje ředitelka Věra Fryčová.

Nedávno v zooparku otevřeli také novou expozici v pavilonu plazů. Je tam nový průchozí tunel a velké jezírko pro želvy, venkovní terária jsou zmodernizována.