"Už několik týdnů zvědavě pokukujeme ke třem čapím hnízdům, která v zooparku máme. A zdá se, že ve všech bude živo. Tři hlavičky se nám podařilo zachytit v našem nejstarším hnízdě u rybníka, jeden hladový zobáček jsme ale zaznamenali i ve spodní voliéře, kde jsme vytvořili hnízdo pro dvojici čápů s handicapem," uvedl chomutovský zoopark.

"A napjatě čekáme, jak se povede novému páru z Kaštanky, který tam zahnízdil loni a letos se k naší radosti vrátil," dodali zástupci zoo.

Parní lokomotiva 464.102 „Ušatá“ z roku 1940. Depozitář Národního technického muzea v Chomutově.
Ušatá i lázeňská Serényi. Muzeum v Chomutově ukazuje další unikátní lokomotivy

Čáp snáší 1 až 5 vajec, v chomutovském zooparku už mláďata k vidění v minulých letech byla. "Čáp bílý si staví hnízdo na lidských stavbách, komínech, sloupech a věžích a není tolik plachý. Hnízdo staví z větviček a klacíků a po dlouhá léta ho využívá," píše se na internetových stránkách zooparku.

Čápi většinou přilétají v březnu, odlétají pak v září. "Při tahu čápi létají jen ve dne. Během podzimního tahu urazí denně průměrně 300 až 400 kilometrů a při jarním kolem 200 kilometrů. Zimují ve východní, jihovýchodní a jižní Africe, zimovišti, na rozdíl od hnízda, věrni nejsou. Partneři z jednoho páru se na cestu vydávají odděleně. Zpět na hnízdiště se vrací jako první většinou samec," uvádí zoopark.

Mohlo by vás zajímat: Chomutovské Kamencové jezero má novou recepci i web. Podívejte se

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová