Podstatně větší nabídku sociálních služeb bude mít Chomutov díky masivní finanční podpoře. Už v lednu má na jeho účet přijít větší část z dotačních 70 milionů korun, které pokryjí osm projektů. Sáhne si na ně díky spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. V dalších třech letech má město šanci získat dalších 30 milionů.

Byty pro děti z dětských domovů

Zcela novou službou bude pomoc dětem z dětského domova, které odrostly a opouštějí ho. Od ledna budou mít k využití dva byty na půli cesty v ulici Dostojevského a Beethovenově, tedy poblíž centra města. Lokální konzultantka z Agentury pro sociální začleňování Kamila Zinčenková to považuje za malé vítězství.

„Dosud Chomutov takové byty neměl a stávalo se, že bylo potřeba tyto děti posílat například až do Prahy,“ nastínila. Během tří let se má v bytech o velikosti 2+1 prostřídat 12 dětí, za kterými bude docházet sociální pracovník.

Ve městě se také díky penězům rozšíří služby sociálního poradenství s důrazem na dluhovou problematiku, kdy se počet poradců zvýší ze současných dvou či tří až na pět. „Díky tomu se budeme moct věnovat preventivní práci nebo pořádat přednášky ve školách a podnicích,“ těší ředitelku Sociálních služeb Chomutov Alenu Tölgovou.

Dosavadní dvouproudá silnice mezi Postoloprty a Bitozevsí. Na jaře 2018 tam řidiči pojedou po nové dálnici.
Dálnice do Chomutova a Karlových Varů se možná dostaví ze soukromých peněz

Podle Zinčenkové je rozšíření poradny vhodnou odpovědí na sociální situaci ve městě. „Vnímám ji jako jeden z největších přínosů pro město. V Chomutově se potýká s exekucemi přes 8500 osob, což je více než pětina obyvatel města nad 15 let,“ upozornila s tím, že celkový počet exekucí v Chomutově je téměř 46 tisíc.

Pro rady zdarma si lidé chodí do poradny na sídlišti Písečná. Ta se však přestěhuje do větších prostor na Kamenné, kde bude díky rekonstrukci sousedit s rozšířenými jeslemi pro děti. Hotová by měla být na přelomu jara a léta.

Nízkoprahový klub na Zahradní

Další službou bude nový nízkoprahový klub pro děti a mládež na sídlišti Zahradní. Zatím jsou ve městě dva podobné kluby, a to na sídlištích Březenecká a Kamenná. Rozšíří se také poradenství pro abstinující a jejich blízké.

Peníze na osmero projektů získá Chomutov z evropského Operačního programu Zaměstnanost. Půjdou na měkké investice, tedy na projekty, provoz služeb a platy zaměstnanců, nikoli výstavbu. Chomutov může získat ještě další dotační podporu.

„V takzvané uzavřené výzvě chceme podat další tři projekty za zhruba 30 milionů korun,“ potvrdil náměstek chomutovského primátora Jan Mareš. „Ty jsou spojeny s investičními záměry, na které budeme čerpat peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. Prostě v tomto směru nespíme a nezahálíme,“ dodal.

Díky tomu může vzniknout azylové bydlení pro rodiny s dětmi a město myslí i na rozšíření noclehárny pro bezdomovce, kde by vzniklo denní centrum.

Věra Fryčová.
Chomutovský zoopark přechodně povede Věra Fryčová