„Dostali jsme se do patové situace, protože nebylo přijato žádné usnesení. Ředitel nebyl potvrzen, ve funkci, ani odvolán. Tuto situaci budeme řešit na následujícím zasedání 16. září,“ uvedl první náměstek primátora Chomutova Milan Märc (Nový sever), který má aktuálně nejvyšší pravomoci ve městě.

Douda byl obviněný v souvislosti s kauzou údajné systémové korupce, kvůli níž je vazebně stíhaný například bývalý primátor Chomutova Marek Hrabáč. Celkem bylo obviněno 14 lidí a pět společností.

Na jednání zastupitelstva dostal šéf strážníků prostor, aby věc vysvětlil. Na místě se distancoval od toho, že by jednal jako součást organizované skupiny a žádal, aby zastupitelé ctili presumpci neviny. „Moje jednání nebylo tak společensky škodlivé, jak vyhodnotila policie. Svou vinu nijak nezlehčuji. Rozhodně jsem ale nepoškodil město, nikoho z vás a neměl jsem z toho žádný prospěch,“ uvedl. „Věřím, že nakonec přesvědčím policii o své nevině,“ dodal. Sdělil také, že se proti obvinění brání stížností.

Část zastupitelů otevřeně promluvila o tom, proč bude hlasovat pro setrvání Doudy ve funkci. „Pokud chce město ve vedení kvalitní manažery, jsem pevně přesvědčen, že je v našem zájmu, aby ředitel zůstal na svém místě minimálně do doby, než soud rozhodne, že je vinen či nevinen,“ uvedl zastupitel za Nový sever Martin Bocian. „Nemůžeme se k takovým lidem obracet zády,“ dodal.

Opačný názor zastává předseda zastupitelského klubu PRO Chomutov Marian Bystroń, byť ocenil, že je městská policie v nejlepším stavu za posledních deset let. „Osobně si ředitele vážím, ale zároveň jsem přesvědčen, že si město nemůže dovolit mít ředitele městské policie, který je stíhán a ještě v souvislosti s výkonem své funkce,“ vysvětlil své hledisko.

Nerozhodnost zastupitelů, kteří nakonec ředitele většinou svých hlasů nepodpořili, ale ani neodvolali, překvapila přítomnou veřejnost i samotného Doudu.

Kvůli kauze údajného ovlivňování veřejných zakázek policie 6. srpna zatýkala ve velkém. Ve vazbě je aktuálně exprimátor Chomutova Marek Hrabáč, bývalý ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libor Tačner a jirkovský podnikatel a majitel společnosti Rocknet a Reo Group Ladislav Šmucr, které policie považuje za hlavní aktéry.

Mezi další obviněné patří chomutovský právník Tomáš Kindl a bývalá ředitelka Zooparku Chomutov Věra Fryčová. Tu radní odvolali před více než týdnem. Bylo to ve stejný den, kdy zastupitelé zbavili Marka Hrabáče postu primátora města. Náměstek Märc ale uvedl, že pokud se obvinění Fryčové nepotvrdí, bude se moct vrátit na své původní místo.

V případu jde podle policie o machinace se zakázkami v řádu milionů korun. Souviset měly s opravami krajských silnic a zakázkou zooparku. Údajně se jednalo o systém, který vytvořila skupina aktérů s tím, aby si poskytovala majetkové a další výhody. Tím se měla dopustit systémového korupčního jednání. Při zakázkách měly být zvýhodňované konkrétní firmy.

Státní zástupce potvrdil, že role Doudy měla být okrajová. Podle informací Seznam Zpráv skupině prověřoval státní poznávací značky aut, která se objevovala v její blízkosti. Měla údajně podezření, že má policii v patách. Na Doudovi pak bylo, aby v policejní databázi zjistil, komu auta patří.

Douda však na úterním mimořádném zasedání uvedl, že jednal výhradně na pokyn svého nadřízeného. Primátor měl totiž městskou policii v gesci. Připomněl i další okolnosti, které ho přiměly konat s ohledem na Hrabáčovo bezpečí. Týkaly se minulých komunálních voleb, kdy politický konkurent objednal žhářský útok na rodinné auto tehdejšího prvního náměstka primátora Davida Dindy. Za tento skutek chomutovský soud nepravomocně odsoudil chomutovského podnikatele a politika Matěje Drbohlava, který byl zvolen jako krajský předseda strany PRO (Právo, Respekt, Odbornost).