Chcete vědět, jak a co v Chomutově prosazují zvolení zastupitelé? Možná už příští rok je budete moci při práci sledovat online. Mluvčí města Šárka Schönová totiž Chomutovskému deníku potvrdila, že město plánuje přenosy ze zasedání zavést.

Ale nebude to dříve než příští rok. „V návrhu rozpočtu na rok 2014 předpokládáme finanční prostředky pro modernizaci počítačů a informačních technologií včetně zajištění on-line přenosů zasedání zastupitelstva," reagovala mluvčí na dotaz Chomutovského deníku. Rozpočet budou ještě do konce roku projednávat radní a zastupitelé.

Online přenosy ze zasedání zastupitelstev nejsou všude samozřejmostí, ale rychle se rozšiřují. Ve městech, obcích i v krajích. Někde mají živé videopřenosy, jinde schválili třeba alespoň zveřejnění zvukových záznamů na webových stránkách města. V Chomutově nic takhle snadno dostupného dosud nebylo, přestože zasedání se pokaždé natáčí i nahrává.

Zavedení online přenosů navrhoval už na jaře klub opozičních zastupitelů PRO Chomutov. „Myslím, že lidé mají právo vidět, jak je zastupujeme," vysvětloval tehdy jeden z nich, Daniel Černý. Tehdy však vedení města žádné podobné plány nepotvrdilo. „Ani teď o tom nic nevíme, slyším to od vás poprvé. Ale pokud to tak bude, tak je to jenom dobře," dodal včera Černý.

Opozice dlouhodobě kritizuje, že zasedání zastupitelstva nejsou pro občany příliš otevřená. Námitky začaly hlavně poté, co město změnilo začátek zasedání na devátou hodinu ráno. Většina lidí je v práci a i kdyby chtěla, na jednání přijít nemůže. Dřív jednání začínala odpoledne.

Dalším častou výtkou směrem k vedení města je fakt, že zasedání probíhá jen několikrát do roka a program je proto pokaždé hodně dlouhý. „Tohle by se mělo také změnit. My to budeme nadále prosazovat," dodává Černý.