Padesátitisícový Chomutov bude v příštím roce hospodařit s nejnižším rozpočtem od roku 2007. Zastupitelstvo v pondělí schválilo návrh, který počítá s příjmy i výdaji 1,32 miliardy korun.

Vyrovnaného hospodaření město ovšem dosáhne jen díky zapojením finančních rezerv ve výši zhruba 65 milionů korun. Rada už dříve uvedla, že má problémy kvůli neproplacení evropských dotací. Každý den město na úrocích přichází o 11.000 korun.

Chomutov zažíval poslední dobou bohaté roky, zejména díky miliardovým investicím z evropských fondů. Pod 1,32 miliardami Kč byl naposledy v roce 2007 a pak začal rozpočet výrazně stoupat. Poslední dva roky byly výdaje dokonce kolem dvou miliard korun. Teď rozpočet výrazně klesne. Vyrovnanosti se dosáhlo zapojením části rezerv, které má město už od 90. let z privatizace majetku.

Výrazně skromnější je hlavně investiční část rozpočtu, která počítá se zhruba 240 miliony korun. Mezi investicemi je hlavně rekonstrukce sídlišť, energetická opatření na dvou základních školách, rekonstrukce veřejného osvětlení a čistění Kamencového jezera.

Město počítá s tím, že se během roku obnoví proplácení evropských dotací jen na zadržených platbách má u ROP Severozápad zhruba 240 milionů a dalších 80 milionů by mělo přibýt časem, jak budou plynout lhůty pro jejich proplácení. Že by se měl Chomutov podílet na zaplacení sankcí za chyby v dotačním programu, s tím naopak jeho vedení zatím nepočítá. „Až ta eventualita přijde, budeme to řešit v rámci rozpočtových pravidel," řekl primátor Jan Mareš (ČSSD).

Chomutov dostal evropské dotace na několik projektů, největší z nich je nové relaxační centrum. Jenom hokejový stadion stál 480 milionů a dalších 130 milionů korun stála k němu přistavěná tréninková hala. Kromě toho vznikl i letní stadion, kulturní centrum se třemi kinosály a postaven by měl i akvapark. Podle údajů z roku 2009 mělo celé centrum stát 1,5 miliardy korun s tím, že EU zaplatí 71 procent nákladů. Město by zřejmě na své spoluúčasti zaplatilo asi 350 milionů korun, přispět měl i kraj.