„Spousta těchto předmětů je vystavena úplně poprvé nebo po hodně dlouhé době,” podotkla vedoucí umělecko-historického oddělení Renáta Klucová. „Výstava, na které bychom se mohli prezentovat všemi sbírkami nebo téměř všemi, tady totiž ještě nebyla, takže řada věcí dosud nenašla uplatnění v rámci žádné jiné tematické výstavy,” doplnila.

Poprvé tak mají návštěvníci muzea vidět například vzácný stolový klavír z 18. století, který pochází z Londýna, nebo fonograf – první přístroj pro nahrávání a přehrávání hlasu. Výstava také ukazuje řadu stoletých hodin, kapesní lékárničku nebo skleněné negativy z počátku minulého století.

Z předmětů, které už muzeum dříve vystavovalo, ale řadí se k jedinečnými kusům, patří chomutovská nouzová a účelová platidla z let 1849, 1918 a 1922, výrobky z rašeliny, početnice Adama Riese, což je matematický spis z roku 1550, nebo fotoalbum z Německo-české zemské výstavy v Chomutově v roce 1913, jíž navštívilo kolem 700 tisíc návštěvníků, a patrně byla největší společenskou akcí v novodobé historii města.

Muž z Chomutovska přišel o téměř dva miliony. Chtěl investovat, byl to podvod

Svou propracovaností zaujmou také bohatě zdobené desky s ornamenty, městským znakem a malbou přehrady Kamenička, v nichž bylo někdejšímu starostovi Chomutova Antonovi Schieferovi uděleno čestné občanství.

Nápaditě pojatá výstava, připravená k oslavám stého výročí muzea, je pro svou rozsáhlost umístěná do obou muzejních prostor. Hlavní část je ve starobylé radnici. Přístupná bude až do 10. února příštího roku. Součástí výstavy je také hra na muzejníky, kabinet kuriozit, stroj času, videospoty s příběhy sbírkových předmětů. Výstavu i výročí finančně podpořily Ministerstvo kultury I statutární město Chomutov.

Oblastní muzeum v Chomutově

Muzeum bylo v Chomutově otevřeno 8. září 1923. O tom, že bude zřízeno, se rozhodlo už v roce 1911, tehdy ale chyběly jakékoli sbírkové předměty, proto město vyzývalo veřejnost, aby nosila kulturní a přírodní památky z města a jeho okolí. Díky tomu exponáty postupně přibývaly. Následné slavnostní otevření muzea si nenechaly ujít delegace z okolních měst, ale také z Prahy a Německa.

V průběhu druhé světové války se řada předmětů ztratila nebo zničila, protože byla kvůli hrozbě bombových útoků často přemísťována. Exponáty se ztrácely i po válce, kdy další ředitel nedokázal odolat příkazům a předměty putovaly do bytů státníků.

Počet sbírkových předmětů skokově vzrostl hlavně v 60. a 70. letech, kdy se do muzea převáděly exponáty z rušených muzeí a likvidovaných obcí. Putovaly tam předměty ze zámku Červený Hrádek, muzeí v Jirkově, ve Vejprtech, v Přísečnici a Kadani i alžbětinského kláštera v Kadani. Právě tehdy pro ně muzeum získalo polovinu budovy bývalého jezuitského gymnázia a později I její zbytek. Ta je dodnes hlavním sídlem muzea.

Mohlo by vás zajímat: Burger King možná, Gate určitě. Víme, které velké značky míří do Otvic

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová