Jestli jste opravdu velký chomutovský patriot nebo vášnivý sběratel, můžete mít doma něco unikátního. Česká mincovna totiž vyrazila čtyři stovky stříbrných medailí s motivem města Chomutova. Má devět centimetrů a těžší verze je z kilogramu ryzího stříbra.

Mince místo auta

Ale také podle toho stojí. Kdo by si ji chtěl pořídit, zaplatí za ni padesát tisíc korun, tedy stejně jako za ojeté auto nebo luxusní dovolenou. Mincovna jich vydá jen sto. Levnější verze, půlkilová, stojí 28 tisíc. Těch bude k dispozici tři sta. Mincovna medaile představila během víkendových Chomutovských slavností.

Mince je druhým přírůstkem do série Statutární města České republiky. „Podobně jako v případě první medaile věnované Plzni, kterou jsme vydávali loni, předpokládáme zájem sběratelů a investorů z celé České republiky. Očekáváme ale také zájem místních patriotů,“ uvedl Radek Šulta, ředitel České mincovny a chomutovský rodák.

Jedna budova chybí

Chomutov ve stříbře.Lícní strana medaile zobrazuje panoramatický pohled na historické centrum Chomutova v kruhové výseči, do něhož zasahuje historická dominanta města plasticky ztvárněný kostel Nanebevzetí Panny Marie s městskou věží (viz obrázek). Jedna zajímavost v reliéfu mapy historického centra chybí jedna budova, a sice nedávno dostavěný Hotel 99 u městských lázní, který ještě v mapách není zanesený.

Motiv rubové strany je pro celou sérii společný. Z rastru s názvy všech statutárních měst v pozadí vystupuje dominující mapa České republiky. Na mapě jsou vyznačeny řeky, pohoří a body, které symbolizují polohu 24 statutárních měst.

Rarita do série

Tahle rubová strana bude ovšem na chomutovské minci trochu raritou. Letos v březnu byla totiž jmenována dvě další statutární města, série se tak rozšíří na 26 mincí a rub se podle toho změní. „V době výroby razidel pro chomutovskou minci ale čekala novela zákona o statutárních městech na podpis prezidenta. Stříbrná medaile s motivem města Chomutova proto nese ještě původní rubovou stranu a stává se tak jakousi sběratelskou raritou,“ potvrdil obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy.

Kdo sesbírá sérii až do posledního města, bude se moci pyšnit ojedinělou sadou. „V kompletní podobě série ještě znásobí svou hodnotu,“ doplnil ředitel mincovny Radek Šulta.

Výroba stříbrných medailí, se kterou Česká mincovna začala loňském roce, je na hranici jejích výrobních možností. Větší medaili už v Jablonci se současným vybavením vyrazit nedokážou.