Co je pro Chomutovany důležité? Možnost rozhýbat tělo na parádním dětském hřišti nebo vylepšeném sportovišti a také šance pomoci při záchraně zdraví a života. Tak to alespoň vypadá podle vítězných návrhů, které podpořili v rámci participativního rozpočtu.

Chomutované měli dva týdny na to, aby hlasovali o celkem třiceti návrzích. Hlasování, ve kterém na všechny strany rozdávali nejen plusové hlasy, ale také „sabotážní“, skončilo v pondělí o půlnoci. „Zapojilo se do něj přes dva tisíce občanů,“ upřesnila koordinátorka projektu Tereza Rödlingová. Sítem jejich rozhodování prošla desítka nejlepších návrhů.

Nejčastěji lidé hlasovali pro vylepšení dětských hřišť a sportovišť. Díky tomu přibudou nové prolézačky, houpačky, pískoviště a atrakce na dětském hřišti na Verosu, kde se navíc upraví dvacet let staré sociální zázemí. Ve stejném areálu také město nechá obnovit dva kurty na plážový volejbal. Po obnově budou nově ve všední dny do 14 hodin pro veřejnost zdarma.

Nové osvětlení

Oblíbený dětský areál Domovinka se dočká osvětlení, takže si tam nejen děti, ale i sportovci užijí i za šera jízdu na kole, in-line bruslích a v zimě běžkování a sáňkování. Vzniknou také hřiště malovaná na chodníku, a to na Horní Vsi a sídlištích Březenecká, Kamenná, Zahradní a Písečná.

Zajímavou volbou je také pořízení defibrilátorů, které slouží k záchraně života a k dispozici budou přímo v ulicích města. Mikroprocesorem řízený přístroj mohou obsluhovat i nevyškolení zachránci, které navede hlasová a obrazová instruktáž. Stačí zadat kód, který se dozví po zavolání na linku 155. S nejlepším umístěním defibrilátorů městu poradí záchranáři.

Kde mohou být? „Například u nákupního centra Chomutovka, u Globusu, aquaparku, v areálu Kamencového jezera či zimního stadionu,“ vyjmenoval možné body mluvčí magistrátu Tomáš Branda.

Bezpečnější se stane obávaný podchod pod „třináctkou“ v Kadaňské ulici, který projasní světla a prošpikují kamery. Krásnější pak bude cesta na Partyzán vroubená dubovou alejí, kterou odborně ošetří arboristé a očistí od náletů. Doplní ji infotabule s řadou her se vztahem k aleji. Dalších vylepšení, výmalby a oprav děr v podlahách, se dočká také psí útulek. Těžké dveře při vstupu do kotců nahradí nové. Přibudou také odpadkové koše a lavičky podél cyklostezky mezi Hřebíkárnou v Bezručově údolí a Bandou.

Díky participativnímu rozpočtu, který má podtitul Společně tvoříme Chomutov, město mezi vítězné návrhy rozdělí pět milionů korun. To je stejná částka jako v loňském prvním ročníku, ačkoli tehdy prošlo více návrhů - 13. Počet hlasujících byl zhruba stejný.

Od zvolení vítězných návrhů bývá k jejich naplnění daleko, protože příprava je u složitějších návrhů časově náročná. Proto zatím nejsou dokončená ani všechna vylepšení z loňska. „Těsně před realizací jsou čtyři projekty,“ připomněla Rödlingová. „Je pravděpodobné, že se s některými vítěznými projekty z druhého ročníku začne až v příštím roce,“ dodala.