Dva roky šlapala padesátiletá prostitutka v Chomutově chodník. Osmdesátkrát jí strážníci pokutovali. Teď poprvé sáhli k novému trestu – zakázali jí pobyt na území Chomutova.

Tuhle možnost mají obce nově od začátku roku. A Chomutov je první město v republice, které k tomu sáhlo. Prostitutka dostala tříměsíční zákaz vstupu do města. A nebude jediná. „Na řadě jsou nyní další tři kněžky lásky," potvrdil náměstek primátora a velitel městské policie Jan Řehák. „Šetřit ale nebudeme ani další nepřizpůsobivé, kteří obtěžují slušné lidi a ztrpčují jim život. I ty vykážeme za hranice našeho města."

Trest může dopadnout třeba na šroťáky, kteří pořád kradou kanály, bezdomovce, kteří se vloupávají do paneláků a další pachatele přestupků.

Samozřejmě – postižení se mohou na zákaz vykašlat stejně, jako mávali rukou nad pokutovými bloky. Jenže je tu velký rozdíl – v takovém případě už jde o trestný čin a věc si přebírá státní policie. Ta bude o osobách se zákazem informována.

Což se stalo i zmíněné prostitutce, která zákaz porušila hned druhý den. Přespala ve stanu za městem a ráno vyrazila na „trasu". Strážníci jí hned odchytili a převezli na služebnu státní policie. Lehká děva má teď na krku obvinění z trestného činu maření úředního rozhodnutí a hrozí ji až dva roky vězení.

Nový trest přinesla novela zákona, kterou ve sněmovně prosadila chomutovská poslankyně a bývalá primátorka Ivana Řápková. „Trvalo to bezmála dva roky. Ale jsem ráda, že obce tu možnost mají," uvedla (více v minirozhovoru dole).

Zákon podle ní přináší konečně účinný trest pro kriminálníky, kteří si z pokut nedělají těžkou hlavu a obtěžují lidi dál.Myslí se i na to, když je hříšník přímo z daného města. Lze totiž zakázat pobyt i na konkrétních ulicích nebo oblasti. Většinou tam, kde přestupky páchá. V případě zmíněné prostitutky by to byla Kadaňská,Lipská a Černovická, kde své zákazníky lovila. Protože je ale z Mostecka, městská policie jí udělila zákaz pobytu na celém území města.
 

Řápková: Je dobře, že obce tu možnost mají

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda na jednání s Ivanou Řápkovou, bývalou primátorkou Chomutova.Byla to chomutovská poslankyně a bývalá primátorka Ivana Řápková (ODS), kdo novelu zákona prosadil. Co říká na to, že ji jako první prosadil právě Chomutov?
„Je to správné. Jsem z Chomutova a mé návrhy na změnu zákona také pocházely odtud, ze zdejších problémů."

Věděla jste, že Chomutov bude první, domlouvali jste se na tom?
„Měli jsme v únoru a březnu dva výkladové semináře k novele zákona, kde bylo více zástupců obcí. A také ředitel městské policie v Chomutově. Na radnici jsme o tom diskutovali, ale je na každé obci, zda toho nástroje využije. Dali jsme dohromady i manuál, jak zákon používat."

Chcete tedy, aby se tenhle trest rozšířil i do dalších obcí?
„Takhle bych to neřekla. Neapeluji na obce, aby ho začaly využívat, jen jsem ráda, že tuhle možnost mají. Když budou cítit, že jim pomůže, mohou ho použít.