Na vytvoření nové přeshraniční testovací trati se dohodli zástupci Správy železnic a německé DB Netz. V Čechách ji bude tvořit 35 kilometrů dlouhá trať z Chomutova do Vejprt. V Německu má pokračovat až k městu Annaber-Buchholz a tam se napojí na polygon Living Lab, jenž provozuje DB Netz. Je 25 kilometrů dlouhý, bez veřejné dopravy, od roku 2018 slouží ke zkouškám. Je na něm řada oblouků, velký sklon a další potřebné technické záležitosti.

„Zkušební trať DB Netze v Annaberg-Buchholz se stane prodloužením do ČR skutečně evropským drážním polygonem připraveným odpovědět na výzvy interoperability národních železničních infrastruktur. A to především pro budoucí moderní přeshraniční provoz v připravovaném Krušnohorském tunelu,“ sdělil pro server Zdopravy.cz Rudolf Heidu z Fakulty dopravní ČVUT.

Česko má mít díky dohodě další testovací trať. „Hlavním cílem projektu je vytvořit otevřené prostředí pro testování nových technologií pro všechny průmyslové subjekty, startupy a univerzitní projekty,“ popisuje pro Zdopravy.cz tisková mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Majitelka chomutovského Dárkysima.
Z korporátu do krámku s dárky. Chomutovanka vytváří originální balíčky na přání

Trať na pomezí dvou států byla vybrána záměrně, aby se otestovala návaznost technologií, v lokalitě je také nízké vytížení. „Úspěšně otestované produkty průmyslového vývoje mohou získat schválení pro použití v ČR, SRN i celé EU,“ popisuje účel dohody mluvčí Správy železnic.

Podle odborníků je přeshraniční testování nutné pro zapojení českých produktů do mezinárodních projektů. Na trati mají být v budoucnu testovány nové technologie, které se budou používat na železnici.

Mohlo by vás zajímat: Ve Chbanech má brzy vyrůst velký solární park. Vedle bude naučná stezka

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová