Rozsvícení vánočního stromu:
Kadaň a Vejprty - 26. listopadu
Chomutov a Klášterec nad Ohří - 27. listopadu
Jirkov - 5. prosince

Do chvíle, než se na Chomutovsku rozzáří první vánoční stromy, zbývají necelé tři týdny. Města připravují bohatý adventní program, vánoční trhy a přidávají některé novinky. Už v těchto dnech zdobí pouliční lampy v centru Chomutova vánoční výzdoba a v srdci Kadaně “přistály” dřevěné stánky nasáklé vůní sladce kořeněného svařáku.

Kouzelné vánoce v parku

Chomutovské Vánoce tradičně začnou o první adventní neděli slavnostním rozsvícením vánočního stromu na náměstí 1. máje, akci bude korunovat ohňostroj. Lidé se také mohou těšit na kouzelně vyzdobený městský park prozářený světelnými sochami. Pod vzrostlými stromy najdou na dvacet stánků s vánočním zbožím, ale i zvoničku štěstí, stánek Ježíškovy pošty, světelný fotorámeček nebo ohradu s ovečkami. Těšit se mohou také na ledovou arénu, která bude po loňském ohlasu ještě větší.

Město tak naváže na loňský úspěch, kdy muselo trhy kvůli covidu přestěhovat z náměstí do parku. Situace to byla náročná a nezáviděníhodná, jak se ale ukázalo, vánočně vyzdobený park lidi nadchl.

"Když jsme loni kvůli covidovým opatřením nouzově přesouvali Chomutovské Vánoce do parku, byli jsme překvapeni mírou pozitivních reakcí Chomutovanů na změnu místa konání,” potvrdil náměstek primátora David Dinda. "Proto jsme se i v letošním roce rozhodli zde Vánoce uspořádat,“ dodal.

Novinkou, kterou si město Chomutov pro návštěvníky přichystalo, jsou vánoční porcelánové hrnečky, z nichž budou moct usrkávat svařák, punč či grog. Stačí složit zálohu padesát korun. Hrneček si pak mohou odnést na památku domů, nebo ho vrátit oproti záloze. Poslouží i jako vánoční dárky.

Chomutovské Vánoce dříve končily na Štědrý den, kdy vrcholily živým betlémem. Tentokrát se na žádost lidí protáhnou až do Tří králů, takže si poetickou atmosféru v parku budou vychutnávat více než čtyřicet dní v kuse.

Vánoce přijdou od Kadaně a Vejprt

V Kadani bude možné ochutnávat první doušky sváteční atmosféry už od svatého Martina, kdy se na Mírovém náměstí otevře tržnice. To pravé vánoční zboží se tam ale začne prodávat až při slavnostním rozsvícení stromu v předvečer první adventní neděle, tedy 26. listopadu.

Vánoční stromy v Kadani a také ve Vejprtech budou rozsvícené jako první na Chomutovsku. O první adventní neděli naváže Chomutov a také Klášterec nad Ohří. Slavnostní rozsvícení stromu se tam pořádá v parku před zámkem, kde budou také jednodenní vánoční trhy, vánoční dílny a bohatý adventní program.

Jirkov rozsvítí svůj vánoční strom jako poslední v den, kdy chodí Mikuláš. Stánky se svařákem ale budou v srdci Jirkova už od začátku adventu a zůstanou až do Silvestra.

“Po dvouleté odmlce budeme mít také znovu Jirkovský charitativní advent,” vyzdvihla pracovnice jirkovské radnice Eliška Broumská. Jedná se o dvoudenní akci s dlouholetou tradicí, kdy Jirkované nakupují vánoční výrobky vytvořené školáky, seniory a dalšími místními lidmi. Výtěžek putuje ve prospěch lidí s postižením. Bývá štědrý. Jirkovský charitativní advent se pořádá 12. a 13 prosince.