„Nález nám oznámili kolegové z ústeckého krajského informačního střediska. Zasahovali jsme v protichemických podtlakových oděvech, postavili jsme i dekontaminační stanoviště. Vzorky vody neprokázaly, že by látky pronikly do potoka," uvedl řídicí důstojník hasičů Alexandr Hostin.

Na místě zasahovalo osm hasičů a dva specialisté z chemické laboratoře v Třemošné. Ampule a nádoby naložili do stolitrového barelu, který putoval do laboratoře v Třemošné. „Některé ampule a nádoby byly rozbité, bylo proto nutné odebrat vzorky i z půdy," doplnil Hostin. Podle mluvčího ústeckých krajských hasičů Lukáše Marvana neunikla žádná chemická látka ani do půdy.

Za své třináctileté působení u hasičů Hostin podobný nález nepamatuje. „Doposud jsem se s nálezem tak velkého množství nebezpečných chemikálií nesetkal. Patrně jde o zásoby z nějaké laboratoře," svěřil se.

U zásahu hasičů asistovali i policisté, kteří po dobu likvidace chemikálií uzavřeli přilehlou silnici. Poté opět provoz obnovili. „Zatím nemám jiné informace. Je ale pravděpodobné, že ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) budeme pátrat po osobě či osobách, které chemikálie k potoku navezli," řekla mluvčí ústecké krajské policie Jana Matonohová.

Kromě ČIŽP případ monitorují i pracovníci státního podniku Povodí Ohře. „Z informací hasičů vyplývá, že nalezené látky by neměly škodit životnímu prostředí. Kolegové žádný úhyn ryb v potoce Hačka nezaznamenali," dodal mluvčí podniku Jan Svejkovský.

Kyanid sodný je prudce jedovatá látka, která je rozpustná ve vodě a alkoholech. Velmi nebezpečná je pro vodní ekosystém, často se zneužívá k hromadnému lovu ryb. V průmyslu se používá k získávání čistých kovů z jejich rud, mimo jiné zlata nebo stříbra.