Lidi by měli platit více, město méně

Třeba příští rok by mělo zaplatit 18,5 milionu korun. Náklady jsou totiž 600 korun na jednoho občana a pokud lidé zaplatí jen 250, za každého pak radnice doplácí 350 korun. „Poměr by měl být obrácen," není se současným stavem spokojený primátor Daniel Černý. „Město by mělo odpady dotovat menší částkou."

Opozice prohlášení primátora kritizuje. „Ukazuje se, jak se názory mění při výměně rolí," poukazuje exprimátor Jan Mareš na předchozí rétoriku dnešního vedení města. „Nezatěžování občanů dalšími poplatky nebo nezvyšování současných byly dřívější postoje opozice. Dnes je to jinak a ukázal to i postoj k návrhům na snížení daně z nemovitosti," uvedl. „O výši poplatku ovšem nerozhoduje primátor, ale zastupitelstvo."

Více třídění, menší poplatky

Vedení města se bude také snažit motivovat lidi, aby více třídili odpad. V tom se totiž Chomutováci v posledních letech trochu pohoršili. Skla i papíru v barevných kontejnerech ubývá, čímž klesají i příjmy z prodeje těchto surovin. Na druhou stranu bioodpadu a plastu se třídí více.

Radní už pověřili komisi životního prostředí, aby připravila koncepci nakládání s odpady. Podle náměstka Mariana Bystroně by měla hledat způsob, jak nastavit systém tak, že čím více lidé odpadu vytřídí, tím méně pak zaplatí na poplatku. Podobně to funguje například v Kadani.

Černé skládky

Nižší poplatek za odpad neměl vliv na množství černých skládek. Za jejich likvidaci platí město přes dva miliony korun ročně. „Městská policie se na to zaměří. Nyní prokážeme černou skládku zhruba deseti procentům viníků," říká náměstek Marek Hrabáč. V roce 2014 zlikvidovaly technické služby 400 tun odpadu z nelegálních skládek, do konce letošního září zatím 410 tun.