Vytipovanou ženu, která na chomutovském chodníku nabízí své tělo, čekají nepříjemné minuty. Úředníci finančního odboru a strážníci oblečení v tričkách s nápisem Správce daně posadí ženu či dívku do auta a tam s ní řeší její dluhy.

Po kolečku různých formulářů a vysvětlování nakonec dlužnice čeká vesměs to samé – osobní prohlídka a zabavení majetku. Správci daně prostitutku prošacují a vezmou ji vše, co má nějakou hodnotu. Většinou je to mobilní telefon, lehké holky ale přijdou i o náušnice a jiné šperky. Poté je žena z auta propuštěna.

Zhruba za měsíc exekutoři sebrali věci prostitutkám celkem dvanáctkrát. Některé byli zastiženy opakovaně a zřejmě ne naposledy. „Soupisy movitých věcí budou pokračovat vždy, kdy bude nevěstka chycena na ulici a tak dlouho, dokud nebudou pohledávky plně uhrazeny,“ říká vedoucí odboru ekonomiky Jan Mareš. „Není výjimkou, že u jedné lehké ženy jsme zabavili již druhý mobil,“ dodává.

Radnice tak pokračuje v tvrdém kurzu vůči nabízení sexu v ulicích Chomutova. Prostitutky většinou dluží městu tisíce korun za pokuty, které jim dali strážníci za různé přestupky. S jejich placením si hlavu nelámou, na výzvy nereagují.

Exekuce pokračují, sklad je plný

Kromě pronásledování prostitutek pokračuje i zabavování věcí u dalších dlužníků, vůči kterým má město pohledávku. Jejich návštěvu už pocítily desítky Chomutováků, celkem bylo nařízeno bez jedné padesát exekucí. „Při nich správci daně zabavili pro zajištění pohledávek v hodnotě 153 tisíců korun přes sto sedmdesát předmětů,“ informoval mluvčí Chomutova Tomáš Branda. Doplňuje, že se jedná především o elektroniku, zlaté šperky a sportovní náčiní.

Zabavené předměty už zaplnily sklad, které mělo město připravený. Podle Brandy i přes to, že pro devadesát kousků si dlužníci přišli a vyplatili je. „Již brzy radnice uspořádá dražbu, aby sklad vyprázdnila,“ dodal mluvčí.

Někteří dlužníci si stěžují na to, že jim radnice vzala mnohem víc, než dlužili. Například Evžen Bílý z Chomutova, který podle svých slov dlužil osm set korun za odpady, přišel o počítač, televizi a stereosoupravu. Osobně si zabavených předmětů cenil na tisíce korun.

Chomutov se rozhodl pro vlastní exekutory v okamžiku, kdy krajský soud označil zabavování peněz z dávek přímo u jejich vyplácení za protizákonné. Městští exekutoři vymáhají peníze od lidí, kteří dluží na pokutách za přestupky za krádeže, narušování veřejného pořádku či sousedskému soužití.