Společná kandidatura Zelených s nezávislými kandidáty PRO Chomutov vadí některým členům.

A to tak, že by raději zrušili už sestavenou kandidátku a do voleb v Chomutově nešli vůbec. Jeden ze Zelených, Petr Sas, poslal stížnost ke stranické revizní komisi. Podle jeho názoru byly hrubě porušeny vnitřní stanovy strany při sestavování kandidátní listiny.

Tříčlenná krajská revizní komise mu dala z pravdu a navrhla její zrušení.


Ústředí: Vše je OK


Ústřední revizní komise v Praze ale námitky smetla ze stolu s tím, že jsou nesmyslné a že k žádnému pochybení nedošlo, řekl Deníku mluvčí Strany zelených Tomáš Průša. Jednou z námitek bylo zpochybnění platnosti členství některých z kandidátů,
Vedení Zelených se tak postavilo za společnou kandidátku a uvnitř partaje už se nic dál řešit nebude.

Zelení ale musí čekat na rozhodnutí soudu. Na něj se obrátila Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) se stejným požadavkem – vyškrtnutí PRO Chomutov z voleb. A stejně jako Petr Sas tvrdí, že byly porušeny stanovy strany.


Někdo „vynáší“


Je zřejmé, že „Dělníci“ mají přesné informace o tom, co se ve straně děje. Jejich krajský předseda Petr Kotáb do redakce poslal i kopii ručně psaného zápisu revizní komise SZ. Jeho pravost, minimálně obsahovou, potvrdil i mluvčí SZ Tomáš Průša.

Přitom zápis mělo k dispozici pouze vedení strany, obě revizní komise, stěžovatel Petr Sas a předsedkyně chomutovských Zelených Petra Kotyzová.

Tu překvapilo, že se zápis dostal k DSSS. Dál se ale k věci nechtěla podrobněji vyjadřovat. „Počkám, až mi přijde oficiální stanovisko Ústřední revizní komise,“ řekla pátek odpoledne Deníku Petra Kotyzová.

Podle zápisu byla na jednání revizní komise i ona, i po jejím vyslechnutí se kontrolní orgán usnesl, že doporučí zrušení kandidátky. Tomu, že předsedkyně ZO může mít s kandidátkou problém, nahrává to, že ona sama na ní nefiguruje, přestože je šéfkou místního sdružení.


Voda na mlýn DSSS


Rozpory u Zelených využívá DSSS k vlastní propagaci. Odkud důvěrné informace dostává, Petr Kotáb prozradit nechce. Je však velmi pravděpodobné, že pocházejí přímo od někoho ze Strany zelených. Není to poprvé, už dříve na veřejnost unikl zápis ze schůze strany, ke kterému by měli mít přístup pouze její členové.


Vedení Zelených se vměšování „Dělníků“


nelíbí. „Strana zelených považuje za absurdní fakt, že na vnitrostranické uplatňování práva upozorňuje strana, která je reprezentantem pohrdání právem a demokracií,“ uvedl mluvčí strany Tomáš Průša.