Studenti státního gymnázia si vyzkoušeli volby nanečisto. Vyhrála by u nich pravice.

Nejvíce hlasů dostala TOP 09, následovaly ODS a Věci veřejné. Do takto zvoleného parlamentu by se ještě dostala DSSS, nástupce zrušené ultrapravicové Dělnické strany. Naopak ČSSD a KSČM by měli smůlu.

Výsledek není překvapivý, prakticky stejně hlasovali středoškoláci v celé republice. Oproti jiným školám ale přišlo k urnám pouze dvaadvacet procent voličů. Z 531 oprávněných voličů, tedy studentů starších 15 let, jich lístek vhodilo 117.


Jít k volbám je základní právo


Škola chtěla účastí v projektu společnosti Člověk v tísni svým studentům přiblížit volby. „Politiku běžně vyučujeme v rámci školního plánu. Chceme také studenty vychovat k občanské zodpovědnosti, jít volit je jedno ze základních práv. A mohli si prakticky vyzkoušet, jak volby probíhají a co si třeba mají přinést sebou,“ říká ředitel chomutovského gymnázia Jaroslav Zahrádka.

Žáci si vyzkoušeli všechno – viděli, jak funguje volební komise, hlasovací lístky zaškrtávali za plentou a tak dále. Účast byla dobrovolná.


Volební účast byla nízká


Dojem z podařených voleb trochu pokazila nižší účast. Nejvíce akce přilákala studenty třetích ročníků, naopak vyplnit lístek dorazilo jen málo těch nejmladších – prváků a druháků. Do účasti čtvrťáků, tedy těch nejstarších, z nichž někteří už mohou jít k „pravým“ volbám, se promítla maturita. Mnozí z nich mají hodně práce s přípravou na závěrečné zkoušky, takže na volby nanečisto neměli moc pomyšlení.

„Nízká volební účast nás mrzela, vypovídá to asi i o zájmu studentů o politiku. V semináři politologie jsme to ale rozebírali dost, studovali jsme i volební programy stran, řešili snížení věkové hranice a mnoho dalšího,“ podotýká učitelka Eva Olahová, která volby spoluorganizovala.
Pokud by se stejnými výsledky jako na gymnáziu dopadly parlamentní volby příští víkend, dostaly by se k moci pravicové strany. Ty v severních Čechách často dostávají méně hlasů než ty levicové, a to vzhledem ke skladbě voličské veřejnosti. „Příklon mladých lidí a zejména prvovoličů k pravici je u nás tradiční. Zajímavé je, že je to opačné než v západní Evropě, kde mládež volí levicové nebo liberální strany a jak populace stárne, přiklání se ke konzervativním stranám. U nás je to přesně naopak,“ komentoval celostátní výsledky politolog Tomáš Lebeda.

Relativně silnější pozici než jakou prorokují výzkumy veřejného mínění by získala radikální DSSS, která navázala na činnost Dělnické strany. Tu soud zakázal poté, co jí byla prokázáno propojení s ultrapravicovou nacionalistickou scénou.

Studentské volby uspořádala veřejně prospěšná společnost Člověk v tísni. Cílem bylo studentům přiblížit základní demokratické principy, seznámit je s volebním systémem, rozpoutat debatu mezi studenty samými či zvýšit účast mladých lidí ve volbách.