Teď mu hrozí až čtyřicetitisícová pokuta, protože na jeho plechového miláčka si posvítili strážníci. Ti začali s prvními kontrolami nepojištěných aut.
Zmíněný případ je extrém, ale rozhodně není ojedinělý. Jen ve zmíněné Bezručově ulici našli strážníci patnáct nepojištěných aut, při následné kontrole na Zahradní dalších šestnáct z padesáti prověřovaných.

Městská policie nekontroluje všechny automobily. „Jde o vozy, na které si lidi stěžují, že zabírají místo a nikdo s nimi nejezdí,“ vysvětluje Petr Zálešák, zástupce ředitele městské policie. Strážníci takové auto proklepnou v registru pojištěných aut a pokud v něm vůz není, předají případ magistrátu. Ten pak může s majitelem zahájit správní řízení, na jehož konci může být pokuta od pěti do čtyřiceti tisíc korun.

Zatím si strážníci auta ověřují u úředníků z databáze České kanceláře pojistitelů, ale v nejbližší době by měli mít do registru vlastní přístup a značku si ověří přímo na místě z notebooku. Strážníci nebudou vyjíždět jen na speciální kontrolní akce, ale budou podobné vozy prověřovat i při běžné hlídce.

Jak k tomu uvedla primátorka Ivana Řápková, město tak chce dostat z parkovišť auta, která nikdo nepoužívá, ale ještě se nedají odtáhnout jako vraky. Rozdíl je v tom, jestli je vůz zjevně nepojízdný nebo jen ve špatném stavu. Třeba prázdné kolo ještě neznačí vrak, auto bez kol ano.
Kontroly nepojištěných aut se konají v rámci projektu Kvalita života, kterým chce radnice zlepšit život ve městě.

Využili možnost, kterou dává nový zákon

Městská policie spolupracuje při kontrolách s Českou kanceláří pojistitelů, která má registr pojištěných aut. Spolupráci umožnila novela zákona o pojištovnictví, podle níž mohou i městské úřady pokutovat řidiče, kteří mají auto bez zákonného pojištění. Chomutov toho okamžitě využil – město uzavřelo s kanceláří smlouvu, díky které mají strážníci do databáze přístup.