Beru šestnáct tisíc, splácím ledničku a hodně projezdím autem. Může si dovolit půjčit na dovolenou?

I toto si mohou lidé spočítat na „dluhové“ kalkulačce, které v těchto dnech zprovoznilo město. Má pomoci lidem, aby nespadli do dluhové pasti. „Vycházeli jsme ze zkušeností z nedávné konference, kam přišli lidé, kteří mají problémy s dluhy. Někteří se obrací i přímo na město,“ říká primátorka Ivana Řápková.

Dodává, že kalkulačka je pro ty, kteří se stydí o svých problémech mluvit a řešit, i pro ty, kteří si neuvědomují, že mají blízko k velkým finančním problémů a případnému osobnímu bankrotu.

„Je to pomůcka pro ty, kteří se potřebují přesvědčit, zda jim příjmy stačí na běžné výdaje či jestli se mohou zavázat k nějaké půjčce,“ popisuje mluvčí magistrátu Šárka Schönová.

Kdo si na internetu kliknutím otevře kalkulačku, uvidí přes sebou mnoho kolonek. Když do nich naťuká příjmy a výdaje, za měsíc, čtvrtletí i rok, na závěr mu vyjede výsledek.

Pokud je například rodinný rozpočet napjatý, aplikace doporučí obrátit se na odbornici v dluhové poradně, společně s kontaktem na ni. Poradnu provozuje chomutovský městský ústav sociálních služeb, je zdarma.

Jak upozorňuje primátorka, kalkulačka je zatím ve zkušebním provozu a město uvítá jakékoliv připomínky a poznatky uživatelů k její podobě.

Aplikace je dostupná na stránkách města a městského ústavu sociálních služeb. Do kolonek uživatel nezadává žádné důvěrné údaje, je naprosto anonymní.