„Ze zkušeností již víme, kolik tun posypových materiálů potřebujeme, kdyby však bylo zapotřebí, můžeme je ještě dokoupit. To se týká hlavně drtě, kterou tradičně dokupujeme v průběhu zimy podle potřeby,” sdělil ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

Technické služby v Chomutově mají naskladněno tisíc tun soli, sto tun drtě a osmnáct metrů krychlových ekogritu, což je ekologický materiál používaný hlavně na posyp schodišť.

Silnice v Chomutově pluhují, sypou solí, pokud je potřeba, například při silnějším náledí, také zdrsňují drtí. Také z chodníků je sníh odhrnován, jsou posypávány drtí, v případě potřeby také solí.

Na údržbu tam mají připraveno pět multikár, šest malých sypačů, čtyři velké, šest vozů pro ruční posyp, tři traktory s radlicí, pět nákladních aut pro odvoz sněhu, tři nakladače a dispečerské vozidlo.

Chomutovské technické služby se starají o 121 kilometrů silnic, 168 kilometrů chodníků a ještě o schodiště, přechody, ostrůvky a lávky. „Dobrou sjízdnost komunikací sleduje dispečer průběžně, minimálně dvakrát denně zjišťuje předpověď počasí. Jakmile udeří mrazík nebo začne sněžit a sjízdnost by se mohla zhoršit, povolá do ulic obsluhu vozů. Ta musí začít s údržbou na nejfrekventovanějších úsecích, tedy na silnicích první třídy a na trasách městské hromadné dopravy. Následují vedlejší komunikace,“ popsala systém údržby komunikací Petra Lípová z Technických služeb města Chomutova.

Mohlo by vás zajímat: Lavičky, květiny, mlatové cesty. Zoopark promění hlavní trasu v promenádu

Promenáda v chomutovském zooparku | Video: Deník/Miroslava Šebestová