Na dobrém výsledku se podepsalo hlavně šetření na provozu města. Výdaje udrželo město jen na tří čtvrtinách plánovaného rozpočtu. Magistrát šetří například na mzdách, když některé pracovníky má placené z dotací.

Radní zatím chtějí ušetřené peníze přesunout do finanční rezervy. „Budou to volné peníze, které může město použít podle uvážení zastupitelstva," vysvětlil hlavní ekonom města Jan Mareš.

Ušetřené peníze se v minulosti používaly vždy na investice, letos však zatím žádné nové investiční záměry schvalované nebyly. „Zřejmě to přijde na podzim a peníze se budou čerpat příští rok," míní ekonom.

Zmíněný přebytek je po dlouhé době konečně vypovídající číslo. V posledních letech byly totiž výsledky městského hospodaření jako na houpačce. Ne že by ekonomika města byla tak divoká, v rozpočtech se promítal fakt, že Regionální operační program zadržoval městu stovky milionů korun na dotacích. Takže v letech 2011 a 2012 skončilo město pokaždé v minusu, protože platilo za stavby, ale dotaci nedostalo. V roce 2013 vykázalo naopak roční přebytek přes čtyři sta milionů korun. V tom roce totiž ROP peníze uvolnil a do rozpočtu najednou přiteklo přes 330 milionů.

I letos chce město na provozu šetřit. „Pokračujeme ve stejném trendu," potvrdil šéfekonom. Navíc na začátku roku se kvůli rozpočtovému provizoriu šetřit muselo. „Na druhé straně trochu vázne výběr daní," dodal Mareš.

Závěrečný účet města za loňský rok budou ještě schvalovat zastupitelé. Ti se sejdou ještě před letními prázdninami, v pondělí 22. června.