„S počítačem se dobře bavím, je to takový můj dobrý kamarád,“ prozradil 84letý František Mittelbach z Jirkova. „Rád fotím mobilem nebo zrcadlovkou, snímky pak stáhnu do počítače a ukazuji rodině nebo známým,“ pochlubil se.

Jako doma je i na YouTube, kde sleduje videa s lokomotivami. „Mám je rád, jsem totiž bývalý strojvedoucí. Těch videí je tam tolik, že pokaždé vidím něco nového, jsou třeba i z Ameriky, Velké Británie. No a také na počítači hraju karty, to je takový můj zlozvyk,“ dodal s úsměvem.

Koupaliště v Kadani
Kadaň pořídí na koupaliště nafukovací střechu pro zimní koupání. První v Česku

72letá Jirkovanka Jarmila P. žije hlavně pro svou zahradu, i ona ale kvůli novinkám z domova a ze světa pravidelně brouzdá po internetu. „Mám ho i v telefonu, takže jsem dnes po snídani ani nezapínala počítač a sjela si Seznam na mobilu,“ poznamenala. Samozřejmostí je pro ní i internetové bankovnictví.

Chomutovská rodačka Ludmila Kovářová krom jiného objevila kouzlo beauty youtuberek a pravidelně sleduje své vyvolené. „Jsou to mladé holky, díky nim se ale konečně učím, jak se hezky nalíčit,“ vysvětlila milovnice společenských zábav.

InfografikaZdroj: Deník

Počítač pomáhá při práci i zábavě

Bez počítače se neobejde Milena Karbusová, která stojí v čele Klubu aktivních seniorů v Jirkově, kde obstarává program pro jeho zhruba dvě stě členů. „Na počítači jsem stále, bez něj bych nic nevyřídila, ať jde o přednášky nebo vyřizování společné klubové dovolené, která bude v září v Itálii,“ nastínila 72letá dáma.

Nezapomíná ale ani na vlastní rozptýlení. „Ráno si přečtu, co je kde nového, a ráda na YouTube sleduji povídání s Jaroslavem Duškem a dalšími zajímavými lidmi,“ doplnila. K základům práce na počítači přivedla i členy klubu, pro něž zařídila kurzy. „V adresáři mám dnes na 60 členů, se kterými si běžně mailujeme, když něco potřebujeme řešit,“ poznamenala.

Vládkyně Simona! Kubová se stala pojedenácté nejúspěšnějším sportovcem regionu
Vládkyně Simona! Kubová se stala pojedenácté nejúspěšnějším sportovcem regionu

Stále více táhne seniory i vzdělávání, což je znát na počtu posluchačů Univerzity třetího věku v Kadani. „Od loňska se nám téměř zdvojnásobil, máme jich na čtyřicet,“ pochvaluje si Jana Čechová z Kulturního zařízení Kadaň, které celoživotní vzdělávání organizuje pod záštitou Univerzity J. E. Purkyně už devátým rokem. Během tohoto semestru se posluchači dozvědí více o raném křesťanství, historii létání, indiánských válkách nebo také o příběhu pohlednic Kadaně či mýtech o soudním lékařství.

Akademii třetího věku organizuje i Chomutovská knihovna, i tady zájem mírně stoupá. Stálých posluchačů je přes čtyřicet a další docházejí na přednášky. Pro starší generaci tu pořádali kurzy sebeobrany a stále probíhají žádané lekce Senior fitnes.

Nové obzory objevuje starší generace i v oblasti cestování. Jindřich S. z Chomutova, který se během svého života dostal nejdále do Francie a Chorvatska, oslavil 66. narozeniny návštěvou New Yorku. „Splnil jsem si sen. Také jsme si s přítelkyní slíbili, že prozkoumáme pobřeží Portugalska, poletíme bez cestovky, takže na internetu zkoumám ceny letenek,“ těší se. 

New Flow
Mladí obchodníci vydělávají s mobilem v ruce. On-line na Forexu