„S počítačem se dobře bavím, je to takový můj dobrý kamarád,“ prozradil 84letý František Mittelbach z Jirkova. „Rád fotím mobilem nebo zrcadlovkou, snímky pak stáhnu do počítače a ukazuji rodině nebo známým,“ pochlubil se.

Jako doma je i na YouTube, kde sleduje videa s lokomotivami. „Mám je rád, jsem totiž bývalý strojvedoucí. Těch videí je tam tolik, že pokaždé vidím něco nového, jsou třeba i z Ameriky, Velké Británie. No a také na počítači hraju karty, to je takový můj zlozvyk,“ dodal s úsměvem.

72letá Jirkovanka Jarmila P. žije hlavně pro svou zahradu, i ona ale kvůli novinkám z domova a ze světa pravidelně brouzdá po internetu. „Mám ho i v telefonu, takže jsem dnes po snídani ani nezapínala počítač a sjela si Seznam na mobilu,“ poznamenala. Samozřejmostí je pro ní i internetové bankovnictví.

Chomutovská rodačka Ludmila Kovářová krom jiného objevila kouzlo beauty youtuberek a pravidelně sleduje své vyvolené. „Jsou to mladé holky, díky nim se ale konečně učím, jak se hezky nalíčit,“ vysvětlila milovnice společenských zábav.

InfografikaZdroj: Deník

Počítač pomáhá při práci i zábavě

Bez počítače se neobejde Milena Karbusová, která stojí v čele Klubu aktivních seniorů v Jirkově, kde obstarává program pro jeho zhruba dvě stě členů. „Na počítači jsem stále, bez něj bych nic nevyřídila, ať jde o přednášky nebo vyřizování společné klubové dovolené, která bude v září v Itálii,“ nastínila 72letá dáma.

Nezapomíná ale ani na vlastní rozptýlení. „Ráno si přečtu, co je kde nového, a ráda na YouTube sleduji povídání s Jaroslavem Duškem a dalšími zajímavými lidmi,“ doplnila. K základům práce na počítači přivedla i členy klubu, pro něž zařídila kurzy. „V adresáři mám dnes na 60 členů, se kterými si běžně mailujeme, když něco potřebujeme řešit,“ poznamenala.

Stále více táhne seniory i vzdělávání, což je znát na počtu posluchačů Univerzity třetího věku v Kadani. „Od loňska se nám téměř zdvojnásobil, máme jich na čtyřicet,“ pochvaluje si Jana Čechová z Kulturního zařízení Kadaň, které celoživotní vzdělávání organizuje pod záštitou Univerzity J. E. Purkyně už devátým rokem. Během tohoto semestru se posluchači dozvědí více o raném křesťanství, historii létání, indiánských válkách nebo také o příběhu pohlednic Kadaně či mýtech o soudním lékařství.

Akademii třetího věku organizuje i Chomutovská knihovna, i tady zájem mírně stoupá. Stálých posluchačů je přes čtyřicet a další docházejí na přednášky. Pro starší generaci tu pořádali kurzy sebeobrany a stále probíhají žádané lekce Senior fitnes.

Nové obzory objevuje starší generace i v oblasti cestování. Jindřich S. z Chomutova, který se během svého života dostal nejdále do Francie a Chorvatska, oslavil 66. narozeniny návštěvou New Yorku. „Splnil jsem si sen. Také jsme si s přítelkyní slíbili, že prozkoumáme pobřeží Portugalska, poletíme bez cestovky, takže na internetu zkoumám ceny letenek,“ těší se.