Když se řekne léto většina lidí si představí slunce, rozkvetlé louky a nebe bez mráčku. Alergici to vidí trochu jinak. Místo blankytného nebe si přejí, aby už konečně zapršelo a déšť spláchl všudypřítomný pyl.

Při pomyšlení na rozkvetlé stromy a kytky, si okamžitě vybaví rýmu, odřený nos a napuchlé oči. A těchto lidí v Chomutově každoročně přibývá průměrně o deset procent.

,,Tohle období je pro mě nejhorší. Všechno je rozkvetlé a všude se seká tráva. Přála bych si být v nějaké kouli, aby se pyl ke mně nedostal,“ svěřuje své pocity alergička Adéla Nečasová z Chomutova.


Stromy z města mizí


Na skončení největšího pylového nátlaku si alergici budou muset ještě počkat. ,, Pylová sezóna začíná koncem února a končí v polovině října. Maximální množství pylů je ale v ovzduší od poloviny května do poloviny července,“ popisuje průběh pylové sezony chomutovský alergolog Josef Sakař.

Jaký pyl je nejvíc nebezpečný? ,„Nejagresivnější z pylových alergenů je pyl břízy,“ říká Sakař. S tím souhlasí i botanik Jiří Roth a dodává, že se v Chomutově břízy postupně kácí. Dalším rizikovým stromem je v tomto období topol. ,,Zrovna kvete topol, ale ten je u nás ve městě už skoro zlikvidovaný,“ tvrdí Roth.


Alergii zhoršuje stres


Další noční můrou je pro alergiky tráva. ,,Právě je období kdy jsou traviny v květu. Někteří lidé jsou na poletující pyl velmi choulostivý. Měli by raději zůstávat doma, tedy pokud je to možné a pít bylinkové imunitní čaje,“ radí Roth.

Podle Rotha je také důležité, aby se lidi nedostávali do stresových situací. ,,Jestliže je člověk ve stresu nebo v nějaké citově emotivní situaci, tak je potom náchylnější k projevům alergie,“ míní Roth.


Nikdy není pozdě


Alergii může člověk dostat v každém věku. Podle Sakaře se nejčastěji příznaky objevují u dětí do patnácti let. Lidé nad pětašedesát let si můžou oddychnout. ,,Nad pětašedesát let jsou první projevy alergie již vzácné,“ říká Sakař.

Jednou z možností jak alergii předcházet je podle Rotha i Sakaře, co nejdelší kojení miminka, aby si mohlo vytvořit imunitní látky. ,,Nejlepší prevence je co nejdelší kojení dětí, bydlení bez domácích zvířat, omezení roztočů v bytě a zdravý jídelníček,“ radí alergikům Sakař.

Autorka: Eva Bajaníková