Chomutov neumí nebo nechce vyhlašovat zakázky dle zákona. Tvrdí to lidé z nedávno vzniklé iniciativy Nechceme žít v Palermu. Poukazují přitom na dvě zakázky, které napadl i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Město se brání s tím, že zakázky vyhlašuje průhledně. Jednou z kritizovaných soutěží je zakázka, v níž chtěla městská společnost Kultura a sport najít firmu, která bude spravovat areál na Zadních Vinohradech. Původně vybrala místní Qark, ale další účastník pražská firma AB facility protestovala u antimonopolního úřadu. Ten nakonec výběrové řízení zrušil.

A paradoxně nedošlo ani na detailní zkoumání námitek AB facility. Podle Evy Kubišové ze zmíněného úřadu totiž městská společnost nedodržela zákon už při stanovení hodnotících kritérií.

K tomu je nutné podotknout, že Kultura a sport si na vypsání zakázky najala specializovanou právní kancelář Rowan Legal, kterou doporučuje i Česká advokátní komora. Nyní je celá věc u soudu. Kultura a sport totiž podala správní žalobu.

O druhé kritizované zakázce Chomutovský deník již psal. V roce 2011 stejný úřad zrušil výběrové řízení na rekonstrukci sídlišť v rámci IPRM. Město tehdy dostalo pokutu a soutěž muselo opakovat. Tuto zakázku ale vypisovalo ještě staré vedení města v čele s Ivanou Řápkovou.

Další pochybení při městské zakázce objevili podle „Palermáků" v roce 2013 pracovníci Centra pro regionální rozvoj. Město neoslovilo dostatečný počet možných zájemců o zakázku na vybudování fitparku na Písečné.

„Obáváme se, že různých pochybení a diskriminačních kritérií se v městských výběrkách dá najít více a nejedná se jen o úřednický šlendrián," říká mluvčí iniciativy Tereza Dvořáková. „Neúspěšní uchazeči o zakázky by v případě jakýchkoliv pochybností měli vznést námitky, aby město naučili zadávat férově."

Magistrát se kritice brání s tím, že jen za loňský rok zadal přes čtyřicet zakázek za 300 milionů. „Všechny jsou uvedené v elektronickém profilu zadavatele a ve věstníku veřejných zakázek, které jsou veřejně přístupné," dodal k tomu primátor Jan Mareš. Stejně tak prý magistrát dodatečně doplňuje všechny možné smlouvy a dokumenty.

Zákon o veřejných zakázkách podporuje transparentnost zadávání například používáním zmíněného profilu zadavatele, kde jsou zveřejněné všechny potřebné informace k veřejným zakázkám. „Zároveň však nešťastně dává více prostoru neúspěšným uchazečům, kteří z důvodu prohry v soutěži mnohdy používají různá odvolání a opravné prostředky jako pomstu a obstrukce," myslí si primátor. „Výběrové řízení na fitpark pro seniory na Písečné jsme na doporučení poskytovatele dotace museli vyhlásit znovu, a to z opravdu úsměvného důvodu. Udělali jsme transparentní otevřené řízení, do kterého se přes profil zadavatele mohla přihlásit jakákoli firma, ale poskytovatel dotace požadoval, abychom oslovili konkrétní firmy," dodal primátor.

Chomutov také podotýká, že v opakování výběrových řízení nevybočuje mezi ostatními městy v republice. Výběrová řízení jsou podle vedení města „náročnou a složitou disciplínou". Chomutov si některá provádí samo, na některá si najímá odborné společnosti. „Neustálé změny v legislativě, ale i změny podmínek poskytovatelů dotací s sebou přinášejí různé právní výklady a vlivem toho se někdy musí řízení opakovat. Neznamená to však, že bychom nechtěli nebo neuměli vyhlašovat zakázky podle zákona," vysvětlil Mareš.