Mezi budovy, které Chomutovany dlouhodobě zajímají, protože neutěšeně chátrají, patří bývalý mlýn v Kostelní ulici poblíž kostela sv. Barbory a bývalého kina Oko. Zchátralý dům má opadanou fasádu a rozbitá okna, z nichž část je zatlučená prkny. V přízemí jsou zazděná. Čelní stranu budovy dnes kryje obří plachta. Působí paradoxně. Ačkoli visí na ruině, inzeruje prodej pozemků pro výstavbu rodinných domů v Sadech Březenecká.

Bývalý mlýn stojí přímo u hlavní silnice. „Zneklidňoval mě hlavně v době, kdy fasádu podpíral jakýsi trám. Říkal jsem si, jak je to asi se statikou a jak vážně může být míněno, že takové 'párátko' udrží deset metrů vysoký barák,“ popsal Tomáš Nejezchleba, který tudy často projíždí. Stejně jako stovky dalších řidičů. „Teď je asi zajištěný lépe,“ míní.

V litoměřické nemocnici mají porodní gauč od 20. prosince loňského roku a je o něj obrovský zájem. Teď bude i v Chomutově.
Nemocnice v Chomutově dostane porodní gauč. Novinka už je na cestě

Bývalý mlýn dnes vlastní společnost ComplexRE development 1, která ho koupila ve veřejné elektronické aukci před šesti lety. Ta na žádost města na fasádu instalovala ochrannou plachtu, aby byli chodci a řidiči chránění v případě, že by odlétl kus fasády. S domem má své plány.

„Pracujeme na povolení k rekonstrukci. Aktuálně zejména na vjezdu a výjezdu a dostatečném parkování na pozemku, který v budoucnu odkoupíme od města a který město rezervovalo pro vlastníka nemovitosti,“ informoval jednatel společnosti Jiří Suremka. „Plánujeme dům využít na bydlení. Tento účel využití objektu je ale podmíněn řešenou změnou územního plánu. V jednoduchosti procházíme pavučinou povolení a po dosažení této mety plánujeme nemalou investicí opravit. Již před nemalou dobou jsme zaplatili u renomovaných pražských architektů budoucí plán využití objektu,“ nastínil.

Mlýn Rudolfa Semela byl na Chomutovce postaven v roce 1879 jako třípatrová budova. V provozu zůstal nepřetržitě do roku 1945, jak uvádí databáze vodních mlýnů. Je bez funkčního vodního motoru, zařízení bylo odstraněno v roce 1951. Stavba je dosud celá, je ale silně zchátralá. Proto je řadě místních trnem v oku.

Hudební večer s názvem Film and classic music se konal v chomutovském divadle začátkem října. Další podobný se chystá k příležitosti Valentýna.
Dýdžej do Chomutova láká na koncerty filmové a vážné hudby. Lístky rychle mizí

V uplynulých letech to vypadalo, že dům znovu ožije. Například před čtrnácti lety odsud dělníci vyvezli tuny sutě, protože ho společnost Miastav připravovala pro projekt Mlynářka. V plánu bylo vybudovat z ruiny bytový dům o šesti patrech a se třinácti byty od 1+kk po 4+kk. Nakonec z něj nebylo nic a dům přešel do rukou nového vlastníka.

Budova je na seznamu staveb sledovaných stavebním úřadem. Ten má oprávnění vyzývat majitele aby stav napravili a případně zajistit provedení nezbytných prací bez souhlasu vlastníka. Ten však poté nese náklady.

Konkrétně k bývalému mlýnu a jeho současnému stavu se však úřad odmítl vyjádřit. „S vlastníky chátrajících objektů či objektů ve špatném stavu stavební úřad pravidelně jedná a monitoruje jejich aktivity týkající se těchto budov,“ vzkázal jen v obecné rovině prostřednictvím tiskové mluvčí města Zuzany Vavřínové.

Mohlo by vás zajímat: Konec Goldmannovy vily v Chomutově? Majitel ji chce přestavět na bytový viladům

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová