Noclehárna u chomutovské nemocnice dnes nabízí deset postelí pro muže bez domova. Na podzim přibudou také dvě lůžka pro ženy v oddělené místnosti a k tomu nízkoprahové denní centrum. Vše díky rekonstrukci. Chomutovští bezdomovci tak budou mít poprvé zaručeno teplo, sucho a bezpečí v jakoukoli denní dobu. Nové centrum i rozšířená noclehárna mají být otevřené už na podzim.

Situace je dnes taková, že lidé bez přístřeší sice mohou využívat noclehárny, ty ale mají svá nepřekročitelná pravidla. Otevírají se večer a nocležníci se tam nemohou podle libosti dospat. V sedm ráno musí ven, ať prší, nebo mrzne. To se ale změní. Z noclehárny se budou smět přesouvat rovnou do denního nízkoprahového centra.

Hlasovací karty s QR kódem už má Kadaň pro jednotlivé zastupitele vyrobené. Představil je starosta Jiří Kulhánek.
Komentář: Hlasovací zařízení za „kačku“ udivuje. A funguje

„Otevřené bude od 7 do 19 hodin. Lidé, kteří nemají kam jít, tam najdou základní vybavení, mohou se tam vysprchovat a zůstat přes den,“ uvedl náměstek primátora Milan Märc. „Navíc tam s nimi budou pracovat sociální pracovníci. Nabídnou jim poradenství v oblasti finanční gramotnosti, hledání práce, řešení exekucí a dalších věcí, které jsou s tím spojené,“ dodal.

Smyslem je, aby se osoby ohrožené sociálním vyloučením měly šanci zařadit zpět do společnosti a posílila se jejich samostatnost a odpovědnost.

Problémy v obchodním domě

Podle náměstka by nové centrum mohlo pomoci i s řešením dalšího problému, který se týká dění v obchodním domě Chomutovka. Lidé si totiž opakovaně stěžovali, že je uvnitř obtěžují podnapilí bezdomovci. „Soustřeďují se tam hlavně v mrazivém počasí, proto jsme se s vedením Chomutovky domluvili na určitých řešeních. Denní nízkoprahové centrum by částečně mohlo pomoci,“ doufá náměstek.

Služby noclehárny i denního centra bude poskytovat obecně prospěšná společnost K srdci klíč. Město už schválilo vítěze veřejné zakázky, kterým je společnost SWH stavby. Celkové náklady na stavební práce a vybavení jsou spočítané na 3,4 milionu korun, evropské dotace pokryjí 2,2 milionu a národní zdroje 130 tisíc korun. Z městského rozpočtu půjde více než milion. Rekonstrukce má být dokončená letos v září.

Ilustrační foto.
Záchytka otevře v květnu. Nocleh vyjde na tři tisíce

Noclehárna v Kochově ulici vznikla před třemi lety jako nechtěná. Když město dalo na vědomí, že ji nechá zbudovat v jednom s objektů v průmyslovém areálu kousek od nemocnice, Chomutované protestovali. Více než tisíc jich podepsalo nesouhlasnou petici. Na vedení pak bylo, aby veřejnost ubezpečilo, že jí žádné nebezpečí nehrozí. Následný provoz podle jeho vyjádření přinesl spíše dobré zkušenosti.

„Sám jsem byl zpočátku velmi skeptický, není tam ale takřka žádná drobná kriminalita ani nedochází k obtěžování. Místo je dobře odstíněné od obytné části,“ podotkl primátor Marek Hrabáč. „Každého půl roku vyhodnocujeme, jaká je obložnost, a jsme na devadesáti procentech,“ upřesnil míru využití noclehárny.