K doktorovi to nemá daleko, zdravý člověk by jízdu hromadnou dopravou vynechal a šel pěšky. Jenže Světlanu Kalinovou, která žije na sídlišti Březenecká, trápí kyčle a záda, a tak je pro ni v jejích 77 letech jízda nezbytností. Nově nemusí autobusem, do cíle se dostane díky SOS dopravě.

Od začátku září se starší spoluobčané, kteří dovršili 70 let, a lidé s postižením mohou přepravovat auty Sociální služby Chomutov. Za malý poplatek se dostanou k lékaři, do knihovny, na hřbitov a školou povinní do škol a zpět. „Je to výhra. V mém věku je těžké se dohrabat už jen na zastávku. Občas se také stane, že se autobus rozjede dříve, než stačím najít místo k sezení. Minule jsem skoro upadla,“ podotkla Chomutovanka.

Radnice v Jirkově
Komunální volby 2018: Nejvíc stran jde do voleb v Jirkově

Službu Chomutov rozjel na žádost veřejnosti. „Dříve tu byla Novodobá sanitka, kterou tu krátce kdosi provozoval. Stávalo se, že nám pak lidé volali, jestli bychom je také odvezli, ale my měli dopravu jen pro své klienty,“ nastínila ředitelka chomutovských sociálních služeb Alena Tölgová, co bylo spouštěčem.

Služba je určená pro obyvatele Chomutova, kteří ji mohou využívat od pondělí do pátku od půl sedmé ráno do tří hodin odpoledne. Stačí se jen telefonicky či textovkou objednat na čísle 607 060 694. Jde to i bez objednání, v tom případě ale také bez záruky, že bude vůz zrovna volný.

Zájemci, kteří potřebují převézt například roční postižené dítě, musí hlásit také, že je zapotřebí autosedačka. Výhodou je, že jim auto přijede před dveře a řidič navíc pomůže s berlemi a vozíkem do auta.

Pár měsíců na zkoušku

V SOS dopravě budou pro začátek jezdit pěti a devítimístný vůz. „Pilotně budeme čtyři měsíce zkoušet, zda se nová služba osvědčí, a když ano, přikoupíme vůz další,“ uvedla ředitelka. „Tentokrát by se jednalo o takový, ve kterém je možné přepravovat klienta sedícího na vozíku. Zatím je to možné jen tak, že sedí přikurtovaný na sedadle a vozík je složený v kufru,“ doplnila Tölgová.

Ačkoli se služba teprve rozjíždí, řidič už měl možnost pár zájemců svézt. „V úterý jich bylo sedm a zájem stoupá,“ ubezpečila ředitelka. Poplatek za jednu jízdu je 30 korun. Jízdné platí i případný průvodce, pokud se nejedná o doprovod zdravotně postižených.

FlixBus. Ilustrační foto.
FlixBus míří na Chomutovsko. Na Prahu vyjede už příští týden

Podobnou službu rozjeli také v sousední Kadani, avšak výhradně pro penzisty. Pod názvem Senior taxi je lidem nad 65 let k dispozici od července. K lékaři, do lékárny či na hřbitov své cestující vozí za 20 korun. „Senior taxi jezdí od 7 do 15 hodin, většinou stihne třicet jízd za den. Je to lítačka,“ shrnul dosavadní zkušenost kadaňský starosta Jiří Kulhánek. „Objednávky se hromadí předem, zatím ale nebylo třeba někoho odmítat,“ dodal.

Nejčastěji si vůz babičky a dědové objednávají na dva typy cest. „Nejvíc jezdí do nemocnice a na poštu, zřejmě pro důchod,“ uvedl starosta.