Jen co si Chomutované oddychli, že se opravil jeden most a mohou po „třináctce" jezdit bez omezení, už se mohou připravovat na další. Most nad Blatenskou ulicí je totiž v havarijním stavu a bude se opravovat.


Rekonstrukce má trvat osm měsíců


S opravami by se mělo začít letos v červnu. „Záleží ale na tom, jak bude probíhat výběrové řízení, zdali nenastane zdržení," přiblížila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD) Nina Ledvinová. Opravovat by se pak mělo osm měsíců. „Rekonstrukci bychom ale chtěli  zvládnout do konce roku 2013,"  informovala mluvčí.

Minimálně půl roku se tak řidiči mohou těšit na podobná omezení, která znají z loňského roku, kdy se opravoval silniční most před železničním přejezdem směrem na Globus. Také most nad Blatenskou ulicí se totiž bude opravovat po polovinách a během výstavby  tak budou mít řidiči k dispozici opět jen jeden jízdní pruh v každém směru.


Pod mostem bude jednosměrka


Na větší změny v dopravě se musí připravit řidiči, kteří často projíždějí Blatenskou ulicí a řidiči MHD. „Provoz pod mostem bude po dobu rekonstrukce jednosměrný. Pro směr do centra bude vyznačena objížďka Bezručovou ulicí," informovala Ledvinová. Provoz MHD bude probíhat bez přerušení, akorát autobusy, které pojedou do centra,  budou jezdit po souběžné komunikaci se silnicí I/13 podél hotelu Evropa.

Most přes Blatenskou ulici se rozhodlo ŘSD rekonstruovat kvůli jeho havarijnímu stavu. „Hlavní mostní prohlídka, kterou jsme  provedli v roce 2007 zjistila závady jak na spodní stavbě, tak na nosné konstrukci mostu. Způsobily ji především průsaky vody. Stavební stav celého mostu byl při této prohlídce hodnocen jako špatný a ze statického výpočtu zatížitelnosti mostu vyplynulo, že objekt plně nevyhovuje pro zatížení vozidly v zatěžovací třídě „A"," vysvětlila Ledvinová.

O špatném stavu mostů na silnici I/13  ví ŘSD již delší dobu a postupně se situaci snaží řešit.Na špatný stav mostů si však stěžují sami obyvatelé Chomutova. „Vezměte si třeba most vedle železniční zastávky Chomutov – město, padají z něho kousky betonu. Jednou jsem viděla, že se utrhla část římsy a spadla na zem. To ani nemluvím o mostu na Blatenské, ten je podle mě v ještě horším stavu. Jsem zvědavá, co se bude dít, až tam někomu něco spadne na hlavu," postěžovala si již v roce 2007 Miluše Kalná. Také ona se nyní konečně dočká opravy. Ředitelství silnic a dálnic se totiž povedlo získat potřebných 16,4 milionu korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury na jeho opravu.

V celém Ústeckém kraji pak plánuje ŘSD opravy mostů za 370 milionů korun. Opravit by se tedy mělo až deset mostů na hlavních tazích. Největší investicí je rekonstrukce „starého" Tyršova mostu v Litoměřicích, která se má uskutečnit v roce 2014 a ŘSD její cenu odhaduje na 162 milionů korun.

Zajímavosti o mostu přes Blatenskou ulici

Délka mostu:  29,30 metrů
Šířka mostu: 21,86 metrů  včetně říms
Šířka průjezdného prostoru mezi zvýšenými obrubami:  20,36 metrů  (v obou směrech 2 jízdní pruhy a odstavný pruh)
Stáří objektu: 42 let
Délka úpravy: 60 metrů