Český hydrometeorologický ústav, který jeho koncentraci měří, označil kvalitu vzduchu před desátou hodnou číslem pět, tedy jako špatnou. Horší už je pouze šestka.

Čím to je? „To je těžké říci. Může to být zvýšená autodoprava, u Jirkova hořela skládka, takže to může být i tím,“ říká Martina Černá, ekoporadkyně Ekologického centra Most, které sleduje životní prostředí na severu Čech a také zdarma informuje občany. Prachové částice mohl do Chomutova zanést vítr. Pro to svědčí, že o několik hodin později prachu ubylo na přijatelnou míru.

V Chomutově množství prachu příliš často limity nepřekračuje. Podle pracovnice EC jde nejspíše o nárazovou záležitost, patrně způsobenou požárem skládky ve Vysoké Peci.

Obecně jsou největšími producenty prachu auta a hnědouhelné elektrárny. Významným zdrojem prašnosti jsou také lokální topeniště, tedy domácí kotle a kamna na uhlí a dřevo. Komíny a auta přispívají ke zhoršení imisní situace v podzimních a zimních měsících. Nepřímo tomu napomáhají i meteorologické podmínky - přízemní teplotní inverze. S inverzí často přicházejí i mlhy, ale mlha nerovná se smog.

Občané si sami mohou zjistit, zda je mlha „čistá“ nebo ne. Stačí zavolat na infolinku Ekocentra v Mostě (800 195 342), nebo se podívat na jeho web, podrobné informace zveřejňují i meteorologové (www.chmi.cz).