Chomutov navštíví „tatíček“ Masaryk osobně. „Máme velké štěstí, protože máme dvojníka, který mu je neskutečně podobný. Je jím člen našeho muzea a rodák z Chomutova Jan Kohout,“ uvedl Jiří Piramovský, předseda Muzea Na Kočičáku, které se na oslavách podílí spolu s městem.

Poprvé prezident zavítá do centra Chomutova v sobotu, kdy pojede v kočáře a za doprovodu legionářů na koních v čele lampionového průvodu parkem T. G. Masaryka. Průvod začne v 17 hodin a vyvrcholí ohňostrojem.

Sázení lípy v Blatně
Lípy v Blatně připomínají výročí sto let samostatné republiky

Hlavní část oslav se ale bude odehrávat ve sváteční neděli 28. října, kdy Masaryka provázeného legionáři přivítají na náměstí 1. máje chlebem a solí. Chomutované u toho mohou být od 14.30 hodin. Následovat bude slavnostní projev, dekorování praporů, položení věnců a dobové scénky.

Po celý den budou v centru lákat pozornost vystoupení spolků, dobové vojenské tábory s komentovanými prohlídkami, tábor skautů, polní kuchyň, kovárna, technika armády České republiky a také vojenský biograf, kde poběží černobílé snímky z roku 1918. Ve výstavních prostorách oblastního muzea na radnici budou od 9 hodin probíhat komentované prohlídky. Oslavy staletého výročí doprovodí naučné a zábavné akce i výstavy.

Odhalení pamětních desek

„Na třech místech ve městě budou navíc slavnostně odhaleny pamětní desky,“ uvedl náměstek primátora David Dinda. V pátek v 9 hodin bude odhalena pamětní deska majora Josefa Šulce v ulici M. Šulce a o tři čtvrtě hodiny později také deska armádního generála in memoriam Karla Kutlvašra ve Škroupově ulici. V 10.45 hodin pak dojde k odhalení desky štábního kapitána Theodora Kouby ve stejnojmenné ulici.

Jirkovské oslavy se budou odehrávat v neděli ve Svojsíkových sadech. Skauti ze střediska Hraničáři tam zasadí lípu a lidé budou mít k dispozici balonky, aby na ně napsali vzkaz do druhého století republiky. Nepoletí do nebe, naopak budou pověšeny na jeden ze stromů, aby si je ostatní mohli přečíst.

Jirkované se také mohou zapojit do akce Český den s českými vlajkami, čímž přispějí k rekordu. České vlajky, ať už klasické či namalované, mohou vyvěsit z oken, pořídit foto a zaslat ho na adresu m.houdkova@jirkov.cz. Anebo s nimi dorazit na oslavy do Svojsíkových sadů. Začátek je v 10 hodin.

Týdeník Chomutovsko z 23. října 2018
Nový Týdeník Chomutovsko: O vzniku republiky před sto lety a založení golf klubu

Happeningem připomenou sto let žáci a studenti na Mírovém náměstí v Kadani už v pátek v 10.30 hodin. Na dva tisíce se jich seřadí do formací, která bude z výšky viditelná jako nápis „100 let“, navíc v červené, modré a bílé barvě. Město ho nechá vyfotit z dronu. Nápad přišel z kadaňského gymnázia.

Hlavní část oslav na Mírovém náměstí proběhne v neděli. Diváci uvidí karlovarskou veteránskou revue, dobovou módu a v rámci oslav si mohou zdarma projít Kadaňský hrad, radnici i františkánský klášter. Ve 13 hodin Kadaňští zasadí lípu v ulici kpt. Jaroše, o hodinu později bude na náměstí vystoupení trubačů a po 16. hodině k nebi vyplují balonky v barvách trikolory. V pět hodin na cestu po náměstí vykročí svítící průvod. Slavnost zakončí hymna a ohňostroj.

U příležitosti stého výročí republiky zvou v Klášterci nad Ohří k pietnímu aktu. Uskuteční se od 15 hodin na hřbitově. Hodinu na to naváže křest knihy Marie Prebslové Návrat do rodného města Klášterce nad Ohří. Od 14 do 16 bude také mimořádně otevřená galerie Kryt s výstavou T. G. Masaryk.

Ilustrační foto.
Výročí vzniku republiky uzavře 28. října velké obchody. V nich si nenakoupíte