Pokračovat v dobře započaté práci, sejmout tíhu odpovědnosti z jednoho člověka a zapojit místo toho celé město. Chomutov bude dál podporovat projekt s názvem Chomutov pomáhá, který loni podpořil hendikepované děti a nevidomého muže. Peníze získá z akcí, které město bude za charitativními účely pořádat.

Projekt vznikl loni o prázdninách z iniciativy padesátníka Lubomíra Kučery. Ten se inspiroval od jiného filantropa, Jirkovana Milana Dzuriaka, a rozhodl se, že na kole objede celou republiku, čímž na projekt upozorní a vybere prostředky na nákup zdravotních pomůcek pro čtveřici hendikepovaných.

Lubomír Kučera.
Cyklista z Chomutova pomůže svou jízdou čtyřem lidem s postižením

Letos po Lubomíru Kučerovi přebírá otěže samotné město. „Nechtěli jsme, aby projekt usnul po prvním ročníku,“ říká náměstek primátora David Dinda. „Navrhl jsem, že budeme pokračovat a každý rok vymyslíme něco, co by přineslo další prostředky,“ vysvětluje.

Tento rok získá město peníze hlavně z prodeje charitativního kalendáře, který ukáže hráče Pirátů Chomutov tak, jak je neznáte. Bez výstroje a dokonce i bez podstatné části oblečení. Snímky navíc nafotil světoznámý fotograf Robert Vano, takže udělají radost i milovníkům umění bez ohledu na jejich vztah k zimnímu sportu. Výtěžek z prodeje půjde z poloviny i na už dobře známý fond Cesty proti bolesti Milana Dzuriaka. Kalendáře by se měly začít prodávat v polovině září.

Uznávaný fotograf Robert Vano fotil chomutovské hokejisty
Hokejové Piráty fotí slavný Vano. Budou se usmívat z charitativního kalendáře

Na účtu se už ale objevilo i několik nečekaných příspěvků. Deset tisíc korun věnovala například firma legendárního gólmana Dominika Haška. Projekt ho oslovil hlavně proto, že pomáhá malým sportovcům. „Všichni ve firmě jsme vášniví sportovci a uvědomujeme si, že komukoliv z nás se může něco stát a sport pro nás skončí,“ říká Hašek. „Pak bychom byli rádi za podporu. Navíc se mi líbí, že je to činnost města, které samo vyvíjí aktivitu a nenechává všechno na ostatních,“ komentoval předání daru slavný „Dominátor“.

Pomoc pro Mattiase

Komu přesně Chomutov pomůže letos, se bude rozhodovat teprve po ukončení prodeje kalendářů, až bude jasné, kolik se vlastně vybralo peněz. Jedno jméno je už ale jisté. „Loni se nedostalo na šestiletého Mattiase, takže první v pořadí bude právě on,“ prozrazuje David Dinda. Mattias trpí svalovou dystrofií, prostředky by šly na nákup dětského tabletu.

Podpořit dobrou věc můžete už teď. „Sbírka je zatím vyhlášena na dobu neurčitou a lidé, kteří chtějí přispět na nákup pomůcek, mohou kdykoli zaslat dar na transparentní účet číslo 9090217/0100 ,“ uzavírá mluvčí Tomáš Branda.

Autismusic fest podpořil i pobavil.
FOTO: Dobrá muzika pro dobrou věc. Na letňáku se konal Autismusic fest