Chomutov pořídil už druhou mobilní kameru, kterou je možné pružně nasazovat do problémovějších míst. Zájem o obě je veliký. Čeká na ně devět společenství vlastníků jednotek, jejichž obyvatelé mají starost o pořádek a bezpečí ve svém okolí. Město proto zavedlo pořadník.

Bdělí pomocníci

Chomutov střeží celkem 28 pevných kamer, které působí preventivně nebo pomáhají usvědčit pachatele. Na konci roku 2010 přibyla jedna mobilní a tuto zimu další. Tyto kamery je daleko snazší i levnější v rámci města přesouvat.

„Kamery nám umožňují velmi pružně reagovat na podněty občanů a změnu bezpečnostní situace,“ chválí si velitel městské policie a náměstek primátora Jan Řehák. Strážníci je umisťují do konkrétních lokalit na základě podnětu občanů a četnosti zásahů městské a státní policie. Po jejich nasazení se situace většinou zklidní.

Na stopě

První z kamer se osvědčila už v pěti místech. Pomohla kriminalistům v Husově ulici odhalit výrobnu drog. „Přispěla také k dopadení skupiny zlodějů, kteří odsávali benzín ze zaparkovaných aut a k vyřešení několika přestupků v dopravě,“ upřesnil ředitel městské policie Vít Šulc.

Poté se kamera přesunula do Revoluční ulice, kde ji policisté využili v případu série krádeží měděných parapetů, okapů a vzduchotechniky z budovy soudu. S její pomocí zde byla také objasněna krádež jízdního kola. Umístěna byla dále do Haškovy ulice, kde výrazně narušují soužití a veřejný pořádek nepřizpůsobiví. Touto dobou střeží veřejný pořádek u Severky a v Blatenské ulici.

„V nejbližších dnech kameru přesuneme do Sluneční ulice, kde dochází ke krádežím a poškozování vozidel. Dohlédne až po Patočkovu ulici a V. Nezvala,“ informoval včera zástupce ředitele městské policie Petr Zálešák. V tuto chvíli se jedná o jejím přesném umístění. Sdružení si musí odsouhlasit výdaje za odběr elektřiny. Kamera za měsíc odčerpá energii za 140 - 200 korun.

Na místě kamera zůstává do doby než se podaří rozkrýt největší potíže a případně dopadnout přestupce. Většinou je to záležitost dvou až čtyř měsíců. K těm, kdo jsou v pořadníku zatím na posledních příčkách, se tedy kamery dostanou za rok.

Chomutovské mobilní kamery město pořídilo díky finančnímu daru společnosti ČEZ.

Vloni zachytily a zdokumentovaly 151 přestupků. Nejvíc z toho, celkem 44 případů, tvořila prostituce, v 26 případech pak usvědčovaly ze znečištění veřejného prostranství, což je hlavně případ majitelů psů, kteří po nich neuklidí výkaly. V dlouhém výčtu ale figurují i dopravní přestupky, krádeže a výtržnosti.